Kolej aglomeracyjna

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 04 maja 2022 07:38

Szybka kolej miejska lub aglomeracyjna jest elementem składowym nowoczesnego miasta, bowiem łączy w szybki sposób miejsca pracy z często odległym miejscem zamieszkania. Kolej ta, będąca zazwyczaj częścią systemu transportu publicznego, stanowi alternatywę dla samochodu w dojazdach np. do pracy, szkoły czy usług. Forma ta jest więc atrakcyjna zarówno dla mieszkańców osiedli na obrzeżach dużego miasta (np. Bieżanów w Krakowie), zurbanizowanych wsi (np. Czerwonak koło Poznania), ale także innych miast leżących w danej aglomeracji (np. Pruszków koło Warszawy), w których znaczna część mieszkańców spędza czas na co dzień czas w centralnym ośrodku. Kolej aglomeracyjna cechuje się zarówno konkurencyjnym czasem przejazdu w stosunku do dojazdów samochodem (przez tworzące się na drogach korki), wysoką częstotliwością kursów, a jednocześnie szeroką dostępnością, ponieważ przystanki kolei aglomeracyjnej usytuowane są zazwyczaj w pobliżu osiedli czy miejsc pracy. Z założenia kolej miejska/aglomeracyjna ma być dostępna dla większości mieszkańców danego obszaru w przeciągu kilkunastu minut (piechotą), dlatego cechą charakterystyczną dla tego typu systemów są także często usytuowane przystanki. 



W Polsce kolej aglomeracyjna rozwijana jest od kilkudziesięciu lat. W tej chwili systemy kolei miejskiej lub kolei aglomeracyjnej działają w następujących miastach:

W planach bądź w przygotowaniu są kolejne systemy np. w Szczecinie, Lublinie czy Olsztynie. Wyżej wymienione systemy kolei aglomeracyjnych także się rozwijają, np. przez budowę kolejnych przystanków (np. Kraków Opatkowice) lub uruchamianie nowych połączeń (np. Łódź-Toruń). 

Skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji w Warszawie


Skład Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji w Tarnowie


Wyświetlenia: 368

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz