Parkuj i Jedź
O systemie
System parkingów Parkuj i Jedź (w oryginale Park&Ride, P+R) jest popularny w Europie od kilkudziesięciu lat, a od pewnego czasu tegu typu parkingi powstają również w polskich miastach. Obecnie systemy te działają w każdym dużym polskim mieście, w miastach średniej wielkości, a coraz częściej także i w mniejszych miejscowościach wchodzących w skład aglomeracji, jak np. w
Jaki jest kontekst systemu Parkuj i Jedź?
W obecnych czasach jednym z wyzwań dla nowoczesnych miast jest ograniczanie ruchu samochodowego w samych centrach miast. Niesie to za sobą pozytywne skutki, zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i społecznym: poprawia się jakość powietrza, zmniejsza się hałas, a mieszkańcy i turyści odzyskują przestrzenie miejskie. Badania pokazują, że liczba kontaktów społecznych zwiększa się wraz ze spadkiem natężenia ruchu na pobliskich ulicach. Jedną z metod, by ograniczyć ruch samochodowy w centrach miast, jest właśnie system Parkuj i Jedź.
Na czym polega Parkuj i Jedź?
Parkuj i Jedź są to parkingi budowane w bezpośrednim sąsiedztwie ważnych punktów komunikacyjnych, pętli i przystanków tramwajowych lub autobusowych, stacji metra czy stacji kolei. Parkingi te, by spełniały swoją rolę, budowane są także na obrzeżach dużych miast. Wszystko to ma na celu zachęcenie kierowców, którzy na co dzień dojeżdżają swoim samochodem z pobliskich miejscowości do centrów miast (do pracy, szkoły, usług itp.), do pozostawienia samochodu na parkingu P+R i dalszego przemieszczania się komunikacją miejską. Oprócz wymienionych wcześniej zalet takiego rozwiązania dla miasta, skorzystać może na tym także kierowca. Korzystając z komunikacji miejskiej nie trzeba stać (często przez długi czas) w korkach, ani martwić się o znalezienie i opłacenie miejsca parkingowego, o które w centrach miast jest trudno. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest wygodne oraz pozwala zaoszczędzić czas.
Czym różni się Parkuj i Jedź od zwykłego parkingu?
Parkingi P+R są darmowe tylko w niektórych warunkach. W zależności od miasta, za darmo można zaparkować będąc posiadaczem Karty Miejskiej (jak np. w Krakowie) lub kupując bilet przynajmniej dobowy (tak jest w Warszawie). W Krakowie, płacąc 10 zł za jedną osobę lub 25 zł za kilka osób, możemy zaparkować na parkingu P+R, a jednocześnie otrzymujemy bilet uprawniający nas do darmowych przejazdów komunikacją miejską przez całą dobę.
Parking P+R na pętli Bieżanów w Krakowie
Przydatne informacje
Materiały źródłowe
- https://www.niepolomice.eu/miniatura/parking-parkride-podleze-polnoc-niemal-gotowy/
- https://www.researchgate.net/figure/Appleyards-1981-main-study-level-of-traffic-and-social-interaction_fig2_284427339
- http://obserwatorium.miasta.pl/wp-content/uploads/2018/03/raport_MWR_Odzyskajmy_centra_miast.pdf
- https://ztp.krakow.pl/parkuj-i-jedz/parkingi-pr/pr-nowy-biezanow
- https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/parkuj-i-jedz-sposob-na-zatloczony-krakow-51950.html