Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce "Energia do przyszłości"

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 18 maja 2022 08:26

O elektromobilności

Elektromobilność to system transportu elektrycznego. Jest on oparty na odpowiedniej infrastrukturze do ładowania i wszelkich rodzajach pojazdach wykorzystujących energię elektryczną do napędu. 



Jako elektromobilność rozumie się przede wszystkim samochody elektryczne i infrastrukturę do ich ładowania. Do tego należy dołączyć drogowy elektryczny transport zbiorowy, elektryczny transport szynowy, wodny, powietrzny i mikromobilność (czyli m.in. rowery elektryczne). 

Pierwsze pojazdy elektryczne zaczęły być użytkowane już w XIX wieku, natomiast na przełomie XIX i XX wieku samochody elektryczne były równie popularne jak ich spalinowe odpowiedniki. Jednak cała koncepcja systemu elektromobilności jest stosunkowo młoda. Pierwsze poważne działania na rzecz jej rozwoju pojawiały się na początku XXI wieku, m.in. w Unii Europejskiej.

Unia Europejska od lat wspiera rozwój elektromobilności. Działania te są realizowane w ramach planów strategicznych i kierowaniu środków finansowych na tenże cel. Obecnie obowiązującą strategią w tym temacie jest Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności z 2020 roku. Natomiast w Polsce najważniejszymi dokumentami związanymi z rozwojem elektromobilności są: Plan Rozwoju Elektromobilności „Energia do przyszłości” i Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Również na poziomie lokalnym podejmowane są prace nad dokumentami dotyczącymi niniejszego zagadnienia. Jako przykład może posłużyć Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Poznania do roku 2035.

Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości”

Dokument ten jest jednym z podstawowych planów dotyczących rozwoju elektromobilności. Poruszono w nim ważne kwestie związane m.in. z koniecznością poprawy jakości powietrza czy poprawy bezpieczeństwa energetycznego.



Wśród celów Planu wymieniono:

  • stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków,
  • rozwój przemysłu elektromobilności,
  • stabilizację sieci elektroenergetycznej.

Wśród warunków koniecznych do spełnienia celów dokumentu wymienia się m.in. konieczność stworzenia ekosystemu rozwoju elektromobilności oraz współpracę z przemysłem, koordynację działań w czasie czy wzorcową rolę administracji. 



Wspomniana rola administracji samorządowej ma polegać na koordynacji całości przedsięwzięcia. Skala projektu jest duża, a kompetencje koordynacji projektu rozproszone, dlatego też ważnym czynnikiem jest w tym wypadku współpraca pomiędzy administracją centralną i samorządową. Dotychczas chęć rozwoju elektromobilności w Polsce wychodziła od władz lokalnych i z poziomu lokalnego, również od mieszkańców. W związku z tym część samorządów od lat podejmuje kroki w celu zwiększenia liczby autobusów elektrycznych na obszarze swoich jednostek terytorialnych. Takim działaniom towarzyszy chęć poprawy jakości powietrza czy obniżenie poziomu hałasu. 

Program pilotażowy dot. elektromobilności dla miast

Kroki podejmowane przez administrację samorządową są również uwarunkowane chęcią sprostania oczekiwaniom społecznym. Mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na kwestię elektromobilności czy elektryczny transport publiczny. Dlatego też ważną dla mieszkańców miast jest informacja o projekcie pilotażowym dotyczącym miast, w których zostaną przedstawione możliwości i warunki przejścia na elektryczny transport publiczny. Pilotaż będzie obejmował komunikację zbiorową, indywidualną oraz infrastrukturę ładowania. Istnieje również możliwość wybrania więcej niż jednego miasta do pilotażu (oddzielnie dla autobusów elektrycznych i ich stacji ładowania oraz indywidualnych pojazdów).


Dzięki pilotażowi pozyskane zostaną dane, które będą mogły być wykorzystane na potrzeby optymalizacji przyszłych wdrożeń. Ponadto da to możliwość zbadania zachowania pasażerów i użytkowników pojazdów elektrycznych. Przyczyni się to również do promocji tego rodzaju pojazdów w społeczeństwie.

Wyświetlenia: 640

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz