Rozbudowa linii tramwajowych w Toruniu
Istniejące linie tramwajowe i historia
Dotychczas, czyli do początku 2023 roku, w Toruniu funkcjonują linie tramwajowe biegnące równolegle względem Wisły. Umożliwia to przemieszczanie się mieszkańców tramwajami tylko w określonych kierunkach, czyli między wschodnią a zachodnią częścią miasta. Ten stan rzeczy nieco wykluczał osoby z innych dzielnic Torunia, niekiedy bardziej odległych od centrum, w korzystaniu z szybszego transportu publicznego. Zagłębiając się w historię miasta, możemy jednak się dowiedzieć, iż linie tramwajowe biegnące w północnym i południowym kierunku już kiedyś istniały. Łączyły one z centrum Torunia Dworzec Północny oraz Dworzec Miasto, który znajduje się po drugiej stronie Wisły. Likwidacja torów prowadzonych przez most drogowy im. Józefa Piłsudskiego odbyła się w latach 80-tych ubiegłego wieku z uwagi na rosnący wtedy ruch samochodowy, a zamknięcie linii na chełmińskim przedmieściu miało miejsce w latach 90-tych.
Powrót do korzeni
Dlaczego więc ponownie buduje się niegdyś usunięte linie tramwajowe, które zostały usunięte nie bez powodu? Chodzi tutaj o poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz połączenie centrum Torunia z dynamicznie rozwijającym się osiedlem Jar w północno-wschodniej części miasta. Warto wspomnieć o tym, że tory w dużej mierze będą zielonymi torowiskami, a wraz z nimi powstaną liczne kwietne łąki, a same torowiska w dużym stopniu nie będą kolidować z ruchem pojazdów kołowych. Łącznie powstanie ponad 6 kilometrów nowej trasy. Prace nad inwestycją powinny zostać ukończone w połowie 2023 roku, aby umożliwić pasażerom i mieszkańcom korzystanie z linii już w okresie wakacyjnym.
Dodatkowa infrastruktura towarzysząca
Oprócz powstających torów, do dyspozycji mieszkańców dojdzie wiele dodatkowych rozwiązań przestrzennych. Największym dodatkiem będzie socjalne zaplecze wraz z punktem obsługi pasażerów i sprzedaży biletów, które zlokalizowane będą na nowo powstającej pętli przy ulicy Heweliusza na osiedlu Jar. Będzie to koniec trasy tramwajowej. Zdecydowanym ułatwieniem w korzystaniu z komunikacji miejskiej będzie również umiejscowienie tablic informacji pasażerskich na nowo powstających przystankach. Patrząc na wszystko od strony technicznej, wybudowane zostaną również elementy służące odwadnianiu układu torowego czy sterowaniu i ogrzewaniu rozjazdów tramwajowych.
Osiedle JAR
Chełmińskie przedmieście
Przydatne informacje
Materiały źródłowe
- https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/torun-tramwaj-dojedzie-na-os-jar-w-polowie-przyszlego-roku-75676.html
- https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/torun-wybral-przebieg-tramwaju-na-jar-52203.html
- https://mzk-torun.pl/inwestycje/projekty-dofinansowane-z-ue/66-budowa-nowej-linii-tramwajowej-na-polnoc-torunia