Centrum Wsparcia Doradczego PLUS

Data utworzenia: 10 września 2022 17:32

Centrum Wsparcia Doradczego PLUS to jeden z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pod nazwą Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). Jego pilotażowa wersja nosiła nazwę Centrum Wsparcia Doradczego.

   
Projekt pilotażowy CWD spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego też postanowiono stworzyć kolejną edycję CWD. Jej nazwa to właśnie Centrum Wsparcia Doradczego PLUS. Projekt zaplanowany został na okres od kwietnia 2022 roku do czerwca 2033 roku. Partnerami projektu są: Ministerstwo Funduszy i Polityki RegionalnejZwiązek Miast Polskich (ZMP)Fundacja Fundusz Współpracy, Urzędy Marszałkowskie, 15 województw oraz 77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 jednostek samorządu terytorialnego (JST).

Celem projektu jest chęć wzmacniania sprawności administracyjnej gmin i powiatów poprzez działania w ramach poprawienia kompetencji osób pracujących w JST w zakresie zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym. Ponadto pracownicy mają nauczyć się, w jaki sposób należy podejmować inicjatywę oraz realizować przedsięwzięcia rozwojowe. 

Na CWD Plus składa się szereg zagadnień, których odbiorcami mają stać się samorządy lokalne – przede wszystkim te znajdujące się w obszarach funkcjonalnych, które uwzględniają takie typy Obszarów Strategicznej Interwencji, jak miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz obszary zagrożone trwałą marginalizacją.  

Jak można przeczytać na stronie ZMP zakres wsparcia w ramach projektu obejmuje następujące kwestie: 

  • Komponent I – doradztwo strategiczne dla partnerstw samorządowych (dla 40 nowych partnerstw JST). Ma być ono realizowane przez Związek Miast Polskich we współpracy i przy zaangażowaniu jednostek organizacyjnych samorządów województw, tj. urzędów marszałkowskich i wojewódzkich biur planowania przestrzennego,
  • Komponent II – doradztwo projektowe dla partnerstw uczestniczących w pilotażu CDW (dla 37 partnerstw JST),
  • Komponent III – działania w zakresie sieciowania i wymiany wiedzy (kierowane do wszystkich przedstawicieli partnerstw, korporacji samorządowych, jednostek organizacyjnych samorządów województw, biur związków ZIT, miast wojewódzkich oraz przedstawicieli instytucji zarządzających programami krajowymi).

Wśród celów CDW Plus wymienia się m.in.:

  • doradztwo dla partnerstw JST w każdym z województw. Doradztwo to ma na celu wspomóc proces współpracy oraz planowania strategicznego w obszarze funkcjonalnym. Efektem pomocy dla JST ma być stworzenie strategii ZIT lub IIT, jak również modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej,
  • stworzenie bazy wiedzy na temat skutecznego i efektywnego procesu planowania strategicznego,
  • stworzenie systemu wymiany wiedzy i doświadczeń dla partnerstw JST, które uczestniczą w projekcie, ale również dla samorządów na poziomie regionalnym. 

Znacznym wsparciem w projekcie CDW Plus będą doświadczenia z projektu CDW.

Warte podkreślenia jest to, że projekt CDW Plus ma przede wszystkim wymiar praktyczny, co przejawia się w następujący sposób:

  • zostaną opracowane dokumenty strategiczne, z których JST będą miały możliwość skorzystać,
  • pracownicy JST będą mieli możliwość rozwinięcia kompetencji z zakresu planowania i realizacji projektów rozwojowych wdrażanych w partnerstwie z innymi samorządami.
Wyświetlenia: 513

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz