Fabryka Aktywności Miejskiej w Łodzi

Data utworzenia: 09 września 2022 21:38

Fabryka Aktywności Miejskiej w Łodzi

Fabryka Aktywności Miejskiej w Łodzi to miejsce przeznaczone dla wszystkich mieszkańców pragnących włączyć się we współdecydowanie o Mieście Łodzi. W zrewitalizowanym budynku fabryki Henryka Wagnera utworzono miejsce przeznaczone na debaty oraz konsultacje społeczne, warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, spotkania dotyczące budżetu obywatelskiego oraz projektów z nim związanych, jak i inne przedsięwzięcia łączące łodzian. Oprócz tego oferowana jest tu również pomoc organizacjom pozarządowym - fundacjom i stowarzyszeniom.


Główną ideą Fabryki Aktywności Miejskiej jest tworzenie jak najlepszych warunków dla aktywnego uczestniczenia w życiu miasta każdemu mieszkańcowi, dlatego cel jej działalności stanowi także wsparcie różnych grup społecznych, przede wszystkim tych zagrożonych wykluczeniem, jak np. osoby niepełnosprawne czy cudzoziemcy. Na swojego pełnomocnika mogą liczyć także dzieci i młodzież oraz seniorzy. 

Uroczyste otwarcie Fabryki odbyło się 13 i 14 maja 2022 roku. Z tej okazji miały miejsce Dni Otwarte Obiektu, w trakcie których odbyła się m.in. wystawa fotograficzna oraz wystawa prac studentów ASP, warsztaty z szycia pacynek dla dzieci, pokazy robienia makijażu oraz kulinarne spotkania pod hasłem ukraińskich wypieków. 

Logo Fabryki Aktywności Miejskiej
Źródło: https://uml.lodz.pl/decydujemy/dzialamy/fabryka-aktywnosci-miejskiej/

Co mieści budynek Fabryki Aktywności Miejskiej?

W budynku mieści się siedziba Biura Aktywności Miejskiej UMŁ, które odpowiedzialne jest za bezpośrednią współpracę z mieszkańcami. 

Oprócz niego znajdują się w nim też:

  • Punkt doradztwa dla NGO, 
  • Punkt doradztwa dla Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, 
  • Punkt informacyjny dla Inicjatywy Lokalnej, 
  • Fundusz Wkładów Własnych, 
  • Punkt Wolontariatu Miejskiego, 
  • Obsługa Rad Osiedli. 

Historia budynku fabryki Henryka Wagnera

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku. Wcześniej, w tym samym miejscu stała mała fabryka wyrobów bawełnianych, założona przez jego ojca, Jana Wagnera, w 1853 roku. W 20-leciu międzywojennym budynek ten należał do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego, którzy odziedziczyli fabrykę w spadku po Henryku. Po 1945 roku upaństwowiony już zakład zajmował się produkcją części do maszyn włókienniczych, natomiast później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. 

Odnowa obiektu

Remont budynku przy ulicy Tuwima 10 w Łodzi odbył się w ramach projektu pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)", realizowanego jako część strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekt współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 


Obiekt został kompleksowo przebudowany, lecz z zachowaniem jego industrialnego charakteru i oryginalnego XIX-wiecznego komina z 1881 roku, który posiadał unikatową konstrukcję z rzadko spotykanym przekrojem o kształcie kwadratu. Odświeżono również ponad stuletnią elewację z czerwonej cegły, a od strony północnej powstała przeszklona kondygnacja. W budynku wymieniono stropy i instalacje oraz przebudowano wnętrza. Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Wyświetlenia: 852

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz