Kawiarnia Obywatelska

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 20 czerwca 2022 18:54

Kawiarnia obywatelska to metoda konsultacji społecznych, która opiera się na dialogu pomiędzy uczestnikami. Odbywa się ona w miejscu przyjaznym dla nieformalnych spotkań, wyposażonym w duży stół, np. w kawiarni, bibliotece czy barze. Wszystko po to, aby osoby biorące udział w dyskusji czuły się swobodnie, jak na spotkaniu ze znajomymi. W spotkaniu bierze udział 8-10 uczestników: mieszkańcy zainteresowani konsultacjami, prowadzący (moderator) oraz eksperci, którzy przedstawią uczestnikom różne aspekty omawianego zagadnienia. Czas trwania spotkania waha się od 1 do 2 godzin. Ma na celu zebranie opinii mieszkańców oraz rozpoczęcie debaty i dyskusji na temat wybranego problemu.



Przebieg konsultacji:

  • 1) Przygotowanie tematu dyskusji, miejsca konsultacji, plakietek z imionami dla uczestników dyskusji, ewentualnie przekąsek i napoi. 
  • 2) Przywitanie uczestników, przedstawienie im zasad dyskusji i jej tematu, ustalenie godziny zakończenia dyskusji. 6 zasad prowadzenia dyskusji: otwartość, akceptacja, ciekawość, odkrycia, szczerość i zwięzłość.
  • 3) Krótka autoprezentacja uczestników i przedstawienie przez nich własnego zdania o temacie dyskusji. 
  • 4) Wymiana opinii na temat komentarzy pozostałych uczestników dotyczących dyskusji. 
  • 5) Właściwa dyskusja – w jej trakcie uczestnicy mogą wypowiadać się bez ustalonej wcześniej kolejności. Na tym etapie rozmówcy mogą zasięgnąć porady ekspertów. 
  • 6) Podsumowanie – uczestnicy kolejno opowiadają o tym, co wynieśli z dyskusji oraz jakie aspekty problemu zaciekawiły ich najbardziej. 
  • 7) Opracowanie i upublicznienie wyników dyskusji.

Przykłady kawiarni obywatelskich w Polsce:

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 480

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz