Kialo

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 03 lipca 2022 18:42

Kialo to platforma internetowa służąca do prowadzenia dyskusji online. Obecnie platforma jest darmowa (stan na lipiec 2022 roku), a żeby wziąć udział w dyskusji należy założyć konto na stronie internetowej kialo.com. Istnieje także wersja platformy przeznaczona do użytku edukacyjnego w szkołach – Kialo Edu.

Etymologia słowa „kialo”

W języku esperanto „kialo” oznacza rację, powód lub rozum.Celem twórców platformy było stworzenie internetowego narzędzia do dyskusji, umożliwiającego zainteresowanym prowadzenie konwersacji online, które będą rzeczowe, o logicznym rozumowaniu, a argumenty w dyskusji będą przemyślane.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem jest stworzenie dyskusji. Można wybrać opcję multi thesis discussion, w której użytkownicy mogą dodawać swoje odpowiedzi na jedno pytanie centralne lub single thesis discussion pozwalającą na dodawanie argumentów za i przeciw na postawioną tezę.

Następnie należy podać temat dyskusji oraz wybrać język, w którym będzie ona prowadzona. Dodatkowo można dodać zdjęcie obrazujące temat, informacje wprowadzające do dyskusji (takie jak podstawowe założenia i kluczowe dane) oraz tagi, dzięki którym będzie łatwiej ją wyszukać. Można także wybrać, czy uczestnicy konwersacji będą mogli nadawać rangi swoim argumentom.



Kolejnym etapem jest dyskusja. Użytkownicy platformy mogą dodawać argumenty mające maksymalnie 500 znaków. Ważne jest, aby były zwięzłe, rzeczowe i żeby się nie powtarzały. W miarę możliwości można podać źródło danych. Uczestnicy dyskusji mają możliwość dopisywania argumentów do argumentów głównych, dzięki czemu tworzą się tak zwane drzewa argumentów.

Użytkownicy mogą przypisywać argumentom wyższą lub niższą rangę, w zależności od tego, czy dany argument jest według nich ważniejszy, czy o mniejszym znaczeniu.



Dla każdej dyskusji tworzone są automatycznie statystyki z informacją o liczbie uczestników dyskusji, liczbie wyświetleń i argumentów oraz liczbie oddanych na nich głosów. Infografika złożona z pierścieni obrazuje argumenty w dyskusji. Kolorem zielonym oznaczone są argumenty „za”, a czerwonym – „przeciw”. Im większe jest natężenie koloru, tym wyższą ma on wagę.

Przykładowe dyskusje

Wyświetlenia: 378

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz