Metoda delficka w zarządzaniu miastem

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 16 czerwca 2022 07:56

Metoda delficka to foresightowa metoda heurystyczna (gr. heuresis „odnaleźć, odkryć”, heureka „znalazłem”), której głównym założeniem jest włączenie ekspertów do dyskusji nad przyszłością (np. przyszłymi problemami czy szansami) oraz wykorzystanie ich wiedzy, doświadczenia i wynikającej z tego intuicji. Metoda jest miksem podejścia jakościowego i ilościowego i znajduje zastosowanie w przypadku poruszania kwestii niemożliwych do jednoznacznej oceny przy wykorzystaniu innych metod. Technikę stosuje się w wielu dziedzinach, zarówno przyrodniczych, technicznych, społecznych, jak i ekonomicznych.



Badanie zaczyna się od zdefiniowania problemu oraz stworzenia narzędzia w formie ankiety. Jakość ankiety i dobór ekspertów są kluczowe dla procesu. Efektem zastosowania metody mają być konkretne odpowiedzi (np. Warszawa będzie miastem zeroemisyjnym maksymalnie do 2050 roku i zmiana ta będzie pozytywna również dla gmin ościennych). Z tego powodu ważnym założeniem jest iteracyjność, czyli wielokrotne odpowiadanie na tę samą ankietę. Przed każdym (kolejnym) wypełnieniem kwestionariusza organizator badania podaje do wiadomości ekspertów istotne informacje, których celem jest przede wszystkim przedstawienie wyników (rozkładu odpowiedzi na pytania), dzięki czemu dochodzi do oddziaływania (interakcji między ekspertami) i weryfikacji swoich poprzednich odpowiedzi. Na każdym etapie ankietowania uczestnicy mogą modyfikować swoje odpowiedzi, a zadaniem organizatorów jest dążenie do osiągnięcia konsensusu wśród ekspertów.

Metoda delficka może być stosowana zarówno w badaniach naukowych, jak i w procesie strategicznym jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności w warunkach deficytu dostępnych danych. Aby najpełniej wykorzystać możliwości tego podejścia konieczne jest włączenie interesariuszy miasta/regionu jako ekspertów z zakresu lokalnych uwarunkowań.

Przykładem takiego zastosowania metody delfickiej jest Strategia Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Partnerstwo Nyskie 2020, przy pracach nad którą do udziału zaproszono ekspertów z zakresu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz lokalnych liderów (łącznie 68 osób). Innym przykładem jest proces budowy Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego 2030 oraz Strategii rozwoju gminy Pleśna na lata 2021-2031.

Wyświetlenia: 648

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz