Model struktury funkcjonalno-przestrzennej

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 09 września 2022 13:39

Model struktury funkcjonalno-przestrzennej to układ elementów, na które składa się przestrzeń danego obszaru, np. gminy. 

Model funkcjonalno-przestrzenny według zaleceń ma stać się obowiązkowym elementem strategii rozwoju lokalnego, regionalnego, jak i krajowego.

W modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej muszą być przedstawione:

  • struktura sieci osadniczej wraz z rolą i hierarchią jednostek osadniczych,
  • obszary o kluczowych funkcjach dla rozwoju (obszary powiązań funkcjonalnych i wtórnie obszary strategicznej interwencji jako wybór dokonany w procesie planowania konkretnych działań),
  • system powiązań przyrodniczych,
  • główne korytarze i elementy sieci transportowych.

Model ten ma przedstawiać kierunki rozwoju przestrzennego analizowanego obszaru. Ukazane powinny być w nim zmiany, które należy w przyszłości wprowadzić, aby możliwa była realizacja celów zawartych w strategii, której model jest częścią. Ponadto model ma skupiać się na ochronie oraz wzmocnieniu wartości ważnych dla zrównoważonego rozwoju w długim czasie (w zakresie przestrzeni i środowiska). Równie ważne jest, aby model w sposób jasny określał interes publiczny, a także zachowywał ciągłość oraz spójność procesów gospodarczych, społecznych i przestrzennych. 


Nad wyglądem modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej mogą debatować zainteresowani tematem mieszkańcy obszaru, w ramach którego niniejszy model powstaje. Przykładem takiej debaty może być sytuacja w gminie Zbrosławice, gdzie podczas tworzenia najnowszej strategii rozwoju gminy zapytano mieszkańców o ich opinię na temat proponowanego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej. Mieszkańcy gminy mogli wypełnić formularz i wyrazić swoją opinię na temat modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy (link do informacji o prowadzonych konsultacjach).

Przykładowy wygląd modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej 

Wyświetlenia: 2276

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz