Narzędzie samooceny rozwoju partnerstw

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 10 września 2022 17:34

Narzędzie samooceny rozwoju partnerstw to strona internetowa, dzięki której członkowie partnerstw międzysamorządowych mają możliwość sprawdzenia stopnia rozwoju partnerstwa, jak również jakości współpracy partnerów. 

Jest to rodzaj pomocy dla interesariuszy biorących udział w partnerstwach międzysamorządowych: członków regionalnych i subregionalnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), uczestników miejskich lub wiejskich obszarów funkcjonalnych, członków stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego (JST) i związków komunalnych. 

Głównym celem powstania narzędzia jest danie możliwości interesariuszom oceny stopnia rozwoju oraz jakości współpracy w partnerstwach, do których należą. Dla wyjaśnienia należy dodać, iż partnerstwa międzysamorządowe powstają w obszarach funkcjonalnych, m.in. dla efektywniejszego planowania rozwoju. 

Narzędzie samooceny rozwoju partnerstw jest dostępne dla każdego zainteresowanego, ale z pewnymi ograniczeniami. Co istotne, dane wprowadzane do systemu są poufne, a wyniki analizy dostępne są wyłącznie dla podmiotu, który jest właścicielem konta. Może on jednak udostępnić dane wybranym przez siebie osobom. 

Narzędzie samooceny rozwoju partnerstw zostało opracowane w ramach projektu pn. „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej”, realizowanego przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, ze środków Mechanizmu Finansowego EOG.

Narzędzie ocenia stopień rozwoju oraz jakość współpracy w partnerstwie. Do oceny wyróżniono 10 kryteriów. Każdy z nich posiada 5 stadiów rozwoju. Dodatkowo do każdego stadium opisano, jakie warunki należy spełnić, aby osiągnąć kolejny, wyższy poziom oceny. 

Celem badania jest diagnoza stanu obecnego, m.in. poprzez określenie elementów sytemu współpracy, które nie funkcjonują w sposób optymalny. Następnie należy zastosować się do wskazówek, jakie narzędzie wskaże w celu realizacji planu działania, który ma pomóc poprawić jakość współpracy. Ponadto narzędzie to daje możliwość pozyskania wiedzy dotyczącej wszelakich kwestii związanych ze współpracą, jaka ma miejsce w danym partnerstwie.

Procedurę samooceny należy regularnie powtarzać, aby sprawdzać postępy oraz podejmować coraz bardziej zaawansowane działania w celu jak najlepszej jakościowo współpracy i samodoskonalenia. 

Opisaną powyżej samoocenę wykonuje się podczas warsztatów. Muszą w nich uczestniczyć przedstawiciele wszystkich partnerów. Warsztaty trwają zazwyczaj około dwóch godzin. 

Jak można przeczytać na stronie, w każdym cyklu uczestnicy partnerstwa powinni:

  • wykonać diagnozę systemu współpracy posługując się przedstawioną metodologią,
  • uzgodnić plan działań niezbędnych do poprawy stanu w obszarach samooceny, które partnerzy uznali za priorytetowe/ważne,
  • wdrożyć zaplanowane usprawnienia i stosować je jako część systemu zarządzania partnerstwem. 

Aby skorzystać z narzędzia należy założyć konto. Powinien je założyć członek partnerstwa. 

Wyświetlenia: 251

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz