Planning for Real
Data utworzenia: 20 czerwca 2022 15:36
Planning for Real to technika prowadzenia konsultacji społecznych wykorzystywana przy planowaniu, zmienianiu i rewitalizacji zarówno małych przestrzeni lokalnych, jak i nieco większych. Cechą, która ją wyróżnia, jest tworzenie przez uczestników trójwymiarowego modelu zagospodarowywanego obszaru.
Celem konsultacji jest stworzenie przez uczestników modelu z rozwiązaniami problemów występujących na danym obszarze. Budowa samej makiety jest czasochłonna, dlatego nie zawsze przygotowują ją uczestnicy - czasami jest tworzona z wyprzedzeniem, np. przez dzieci z okolicznych szkół. Głównym zadaniem uczestników jest zauważenie i opracowanie rozwiązań niedogodności danej przestrzeni. Mają im w tym pomóc karty, na których zapisane są różne lokalne zagadnienia, np. dostępność transportu publicznego, placówek ochrony zdrowia czy miejskiej infrastruktury. Jest ich około 300, a dodatkowo uczestnicy dostają puste karty, na których mogą zapisać swoje propozycje tematów, które należy poruszyć przy analizowaniu obszaru. Uczestnicy kładą kartę z zagadnieniem na modelu, mówiąc na głos rozwiązanie problemu związanego z tym zagadnieniem. W ten sposób zbierane są pomysły dotyczące ulepszenia obszaru, które następnie w mniejszych grupach zostają ustawione według ich wagi dla lokalnej społeczności. Czasami uczestnicy są dzieleni na mniejsze, sprofilowane grupy na etapie wymyślania rozwiązań, aby uwypuklić potrzeby danych grup społecznych, np. matki z dziećmi, młodzież, seniorzy. Końcowym etapem konsultacji jest przygotowanie planu działań.
Technika Planning for Real została wymyślona w latach 70-tych przez zespół działający na Uniwersytecie w Nottingham. Jej głębszym opracowaniem zajęła się The Neighbourhood Initiatives Foundation. Aby korzystać obecnie z techniki, należy uzyskać zgodę Fundacji. Nie wiąże się to jednak z żadnymi kosztami.
Technika została zastosowana m.in. przy planowaniu osiedla we wschodniej części Londynu, St. Matthew's Estate w Leicester oraz w Polsce w Lewinie Kłodzkim.
Materiały źródłowe
- https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/techniki/planning-for-real-tm/
- https://konsultacje.um.warszawa.pl/content/planning-real-tm
- https://participedia.net/method/6886
- http://urbnews.pl/planning-real-wazne-narzedzie-w-planowaniu-na-szczeblu-lokalnym/
- https://www.irt.wroc.pl/aktualnosc-14-280-konsultacje_spoleczne_metoda_planning.html
Wyświetlenia: 583
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz