Program "Szkolna ulica"

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 11 maja 2022 09:41

Celem projektu "Szkolna ulica" jest zarówno zwiększenie bezpieczeństwa dzieci wokół szkół, jak i promocja środków ekologicznego transportu (np. roweru). Na czym polega ten projekt? Po porozumieniu miasta z daną placówką oświatową, codziennie, przed pierwszym dzwonkiem, czyli w czasie największego szczytu komunikacyjnego związanego z odwożeniem dzieci do szkoły, zamykana jest (przez służby) ulica biegnąca bezpośrednio przy budynku szkoły lub łącząca szkołę z najbliższym ciągiem komunikacyjnym. Ulica jest nieprzejezdna jedynie przez kilkadziesiąt minut, jednocześnie zapewniając bezpieczne i spokojne poruszanie się uczniów bezpośrednio wokół szkoły.

 Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa, projekt ten ma zachęcać do wybierania innych sposobów dostawania się do szkoły, zamiast transportu samochodowego: pieszo, rowerem, hulajnogą lub komunikacją publiczną. Podczas pilotażu projektu "Szkolna ulica" w Krakowie już w pierwszym tygodniu jego trwania, 37% uczniów objętej pilotażem szkoły dostało się do niej rowerem lub na hulajnogach. 

Projekt "Szkolna ulica" jest ideą zaczerpniętą z rozwiązań m.in. Wiednia, a obecnie działa w kilku miastach Polski, m.in. w WarszawieWrocławiu i Krakowie. Jest on rozpowszechniony jak dotąd na niewielką skalę, obecnie prowadzone są pilotaże wraz z badaniami opinii publicznej. Celem jest zwiększenie liczby szkół objętych programem, co ma prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa wokół szkół oraz wzrostu proekologicznych wzorców, które także będą oddziaływać na np. zmniejszenie porannych korków w centrach miast. Działacze z Wiednia wskazują także, że "szkolne ulice" są odpowiedzią na codzienny chaos związany z dojazdami samochodem, a także zwracają uwagę na jednoznacznie zdrowotny wpływ aktywizacji dzieci przed zajęciami. 


Zapowiedź wdrożenia "szkolnej ulicy" przy SP34 we Wrocławiu


Wyświetlenia: 407

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz