Spacery badawcze

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 04 lipca 2022 18:17

O metodzie

Spacery badawcze są metodą konsultacji społecznych polegającą na wizji terenowej na danym obszarze. Mają one na celu znalezienie miejsc i elementów zagospodarowania terenu, w których potrzeba zmian. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że pozwalają na zebranie opinii od mieszkańców danego terenu, którzy mieszkają na co dzień w danej przestrzeni i ją użytkują. W spacerze może uczestniczyć około 1-10 osób. Czas jego trwania waha się od 30 minut do 1,5 godziny. Jest on prowadzony przez moderatora, któremu badany obszar nie powinien być obcy.

Przygotowanie spaceru

Przygotowanie spaceru należy zacząć od wyboru obszaru, na którym ma się on odbyć. Ważne jest, aby nie był on ani za mały, ani za duży. Przy ustalaniu jego granic należy wziąć pod uwagę wiek uczestników oraz formę spaceru - czy będzie to piesza wycieczka czy może rowerowa. Należy również pamiętać, że moderator musi mieć czas na zadawanie uczestnikom pytań w wyznaczonych punktach na trasie spaceru. Trasa powinna przebiegać przynajmniej przez jedno miejsce, w którym uczestnicy będą mogli skorzystać z toalety.



Kolejnym etapem jest określenie zagadnień, które mają zostać przedyskutowane w trakcie spaceru. Warto je podzielić na mniejsze tematy i przeprowadzić kilka spacerów na danym obszarze z różnymi grupami docelowymi, np. osobami niepełnosprawnymi, seniorami, matkami z dziećmi czy młodzieżą.

Następnie należy wybrać osobę, która poprowadzi spacer. Moderator powinien znać badany obszar oraz umieć dobrze selekcjonować informacje - podczas spaceru będzie musiał zapisywać pomysły i uwagi uczestników. Do każdego spaceru musi zostać sporządzony scenariusz, który będzie zawierał trasę spaceru i pytania dla uczestników - na wybranym obszarze należy opracować trasę wraz z punktami, w których prowadzący będzie zadawał uczestnikom pytania dotyczące danego miejsca.

Końcowym etapem przygotowania spaceru jest przeprowadzenie próbnego spaceru, podczas którego moderator będzie miał okazję na zaznajomienie się z trasą spaceru i przećwiczenie scenariusza.

Przykłady projektów

Wyświetlenia: 293

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz