Urban Lab Rzeszów

Miasto: Rzeszów
Data utworzenia: 26 sierpnia 2022 12:08

Urban Lab Rzeszów to przestrzeń fizyczna w mieście (w tym przypadku w Rzeszowie) funkcjonująca jako instrument współpracy władz miejskich z mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz podmiotami naukowymi. Projekt Urban Lab Rzeszów jest projektem pilotażowym. Oprócz Miasta Rzeszowa w projekcie bierze również udział Miasto Gdynia. Więcej na temat idei urban labu można przeczytać tutaj.


Urban Lab Rzeszów powstał w ramach adaptacji koncepcji urban labu wypracowanej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów w ramach projektu Urban lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city. Otwarcie Urban Lab Rzeszów miało miejsce w październiku 2019 roku.

Pilotażowe wdrożenie urban labów w Rzeszowie (i w Gdyni) finansowane jest z dwóch źródeł: środków w ramach dotacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 oraz z budżetów Miasta Gdyni i Miasta Rzeszowa. W przypadku rzeszowskiego urban labu projekt jest realizowany w ramach działań Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa, które funkcjonuje w strukturze urzędu miasta na prawach wydziału.

Działalność Urban Lab Rzeszów

W Urban Lab Rzeszów w pierwszym roku funkcjonowania realizowane były zagadnienia związane z mobilnością w mieście oraz wdrożeniem rozwiązań służących udostępnianiu danych miejskich. W 2020 roku podjęto decyzję o kontynuowaniu zadań z zakresu otwartych danych oraz rozpoczęciu prac nad zagadnieniami związanymi z poprawą jakości życia (smart living).


Działania w ramach rzeszowskiego urban labu nakierowane są na budowanie ścisłych relacji z reprezentantami pozostałych grup, tj. sektora prywatnego oraz instytucji naukowo-edukacyjnych. Ponadto wyraźnie zaznaczone jest zaangażowanie środowiska biznesowo-startupowego oraz przedstawicieli uczelni wyższych.

W przypadku rzeszowskiego urban labu działania związane z powstaniem nowoczesnego portalu Open Data i udostępnianiem danych zostały uznane za kluczowe już w pierwszym roku jego działalności. Zaowocowało to uruchomieniem serwisu ze zbiorami danych dotyczących transportu w mieście. Oprócz tego prowadzone są także szkolenia dla urzędników miejskich w zakresie udostępniania danych oraz inne wydarzenia tematyczne. Działa tu również Inkubator innowacji. W ramach jego działalności w pierwszym roku funkcjonowania rozpoczęto działania o charakterze warsztatowo-szkoleniowym – Rzeszów Start-Up Urban Akcelerator.

Ponadto w ramach urban labu prowadzone są kreatywne ogólnomiejskie dyskusje specjalistów z różnych sektorów gospodarki z mieszkańcami. Na podstawie wniosków zebranych po spotkaniach składa się propozycje tematów, które następnie są opracowywane podczas warsztatów tematycznych czy hackathonów (inaczej: maraton projektowania -wydarzenie, w którym biorą udział programiści i inni specjaliści IT przez określony czas, bez przerwy, gdzie pracują nad rozwiązaniem danego problemu związanego z programowaniem). Przykładowe wydarzenie to Hackathon Mobility – efekt wydarzenia: trzy nagrodzone propozycje aplikacji, które mają usprawnić transport w mieście, obsługę rowerów i hulajnóg miejskich oraz pracę Zarządu Transportu Miejskiego.

Wśród najaktualniejszych działań jednostki są mikroinnowacje miejskie realizowane w ramach trzeciej edycji projektu “Rzeszów to MY”, o czym więcej można przeczytać pod niniejszym linkiem: https://urbanlab.net/nowe-mikroinnowacje-miejskie-pojawia-sie-w-rzeszowie/.  

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 433

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz