Wrocław 2050

Miasto: Wrocław
Data utworzenia: 18 lipca 2022 08:48

Wrocław 2050 to dokument foresightowy wykonany przez firmę 4CF na zlecenie Biura Strategii Urzędu Miejskiego Wrocławia. Raport wskazuje na potencjalne zmiany otoczenia, zawiera potencjalne scenariusze przyszłości miasta Wrocławia oraz „dzikie karty” do 2050 roku (szerzej opisane poniżej). Dzięki tym elementom decydenci miejscy mogą być lepiej przygotowani do przewidywanych zmian wpływających na kondycję miasta. Jednocześnie, ze względu na kompleksowe podejście i fabularyzowane opisy, materiał może być interesujący dla aktywnych mieszkańców, których interesuje jakie wyzwania i szanse stoją na drodze Wrocławia.



Głównym elementem publikacji są cztery scenariusze Wrocławia, zawierające opis otoczenia międzynarodowego i krajowego miasta, stanu polskich miast w 2050 roku oraz opisów dnia z życia w danym scenariuszu. Scenariusz „Silne państwo” pokazuje miasto w sytuacji „miękkiego autorytaryzmu” w Polsce, gdzie autonomia miast praktycznie nie istnieje. „Zakładnicy gospodarki” to scenariusz, w którym główną rolę odgrywa kryzys gospodarczy, społeczny i klimatyczny, skutkujący nierównościami i wzmożoną konkurencją. „Slow life” jest scenariuszem, gdzie wzrost gospodarczy ustąpił miejsca zrównoważonemu rozwojowi jako priorytetowi, a co za tym idzie, życie w mieście zmieniło się na bardziej ekologiczne i spokojniejsze. Ostatni scenariusz to „Technologiczna ekspansja”, który zakłada, że technologia będzie remedium na wiele ludzkich trosk, a także zacznie odgrywać najważniejszą rolę (w postaci SI) w zarządzaniu miastami.

Do pracy nad strategią Wrocław 2050, a dokładniej do konsultowania głównych strategicznych kierunków i wątków prac nad dokumentem, Prezydent Wrocławia powołał zespół ekspertów. Była to grupa osób reprezentujących pełne spektrum dziedzin i obszarów życia oraz rozwoju miasta, chętnych do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W raporcie wyszczególniono i opisano także 10 dzikich kart, czyli zdarzeń mało prawdopodobnych, ale o dużym wpływie na miasto. Są to:

  • 1. Degradacja środowiska naturalnego i zmiany klimatyczne uległy zahamowaniu,
  • 2. Wielkość populacji świata nie przekracza 9,5 miliarda osób,
  • 3. Globalne tempo wzrostu demograficznego nie zwolniło po 2021 roku,
  • 4. Postęp technologiczny i rozwój automatyzacji zahamowały po 2021 roku,
  • 5. Do Europy nie przybyli migranci spoza kontynentu,
  • 6. Polska znajduje się poza Unią Europejską,
  • 7. Paliwa kopalne utrzymują wysoki udział w miksie energetycznym Polski,
  • 8. W Polsce nie wprowadzono regulacji zapewniających dbałość o klimat i środowisko naturalne,
  • 9. Polskie miasta nie działają w modelu smart city,
  • 10. Nadal dostępne jest wysokie finansowanie z funduszy europejskich.
Wyświetlenia: 673

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz