Budżet Obywatelski Koszalin

Miasto: Koszalin
Autor artykułu:
Data utworzenia: 28 stycznia 2024 12:21

Idea Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski to inicjatywa, w której mieszkańcy współdecydują o alokacji określonej części budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Corocznie organy samorządu precyzyjnie określają udział budżetu obywatelskiego w ogólnej puli wydatków publicznych na dany rok budżetowy. 


Idea budżetu obywatelskiego nie ogranicza się jedynie do zaangażowania mieszkańców w decydowanie o finansach publicznych; ma również na celu aktywizację społeczeństwa w sferze życia publicznego. Rozpoczęcie inicjatywy, jaką stanowi budżet obywatelski, ma na celu stworzenie przestrzeni umożliwiającej uwzględnianie potrzeb danej społeczności. Mieszkańcy otrzymują realną możliwość wcielenia w życie swoich pomysłów, jednocześnie wzmacniając więzi społeczne, lokalną tożsamość i kształtując nowy wizerunek swojego najbliższego otoczenia.

Więcej informacji na temat ogólnej inicjatywy Budżetu Obywatelskiego i przydatnych informacji w tym kontekście znajduje się w haśle Budżet Obywatelski.

Budżet Obywatelski w Koszalinie

Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie odbyła się w 2014 roku. Do tej pory wybrano do zrealizowania łącznie 172 projekty z 805 przesłanych. W kwietniu 2023 roku wystartowała 12. edycja KBO (Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego), w której mieszkańcy mają do dyspozycji 3 810 000 zł. Jak podaje Urząd Miejski w Koszalinie jest to rekordowa suma przeznaczona na KBO. 

Po raz pierwszy również istnieje możliwość składania projektów nie tylko w kategoriach ogólnomiejskich o charakterze inwestycyjnym oraz projektów osiedlowych, ale również w nowo wprowadzonych kategoriach: Społeczny Budżet Obywatelski o charakterze nieinwestycyjnym oraz Zielony Budżet Obywatelski o charakterze proekologicznym.

Społeczny Budżet Obywatelski o charakterze nieinwestycyjnym (projekty ogólnomiejskie) 

Jest to kategoria obejmująca różnorodne projekty o charakterze społecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym oraz imprezy integrujące mieszkańców. Jak można przeczytać na głównej stronie internetowej urzędu, ta kategoria skupia wszystkie zadania, które nie są inwestycyjne. Obejmuje wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym lub sportowym,
a także imprezy mające na celu integrację społeczności lokalnej.

Zielony Budżet Obywatelski o charakterze proekologicznym (projekty ogólnomiejskie) 

Projekty składane w ramach tej kategorii powinny koncentrować się na działaniach mających na celu ochronę środowiska naturalnego oraz poprawę warunków bytowania zwierząt.

Więcej informacji można uzyskać na stronie koszalin.budzet-obywatelski.org oraz na www.koszalin.pl w zakładce konsultacje społeczne.

Jak można złożyć projekt?

Wszyscy mieszkańcy Koszalina, niezależnie od wieku, mają możliwość zgłoszenia swojego projektu samodzielnie, wraz z grupą znajomych, sąsiadów lub jako przedstawiciele organizacji pozarządowej. Istnieje również możliwość składania więcej niż jednego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego.(Regulamin Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego).

Aby złożyć projekt interesariusz ma do wyboru 3 formy:

  • papierową, dostarczoną osobiście do siedziby Urzędu, ul. Rynek Staromiejski 6-7 w Koszalinie (Biuro Obsługi Klienta),
  • papierową, wysłaną drogą pocztową na adres: Urząd Miejski w Koszalinie, ul. Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin,
  • elektroniczną poprzez stronę www.budzetobywatelski.koszalin.pl

Wymogi formalne dotyczące zgłaszanych projektów

Bardzo ważną kwestią są kryteria, które interesariusz musi spełnić, aby jego wniosek został rozpatrzony. Regulamin KBO, rozdział II, § 4, podpunkt 9 wyróżnia aż 12 warunków, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednym z ważniejszych wymogów jest uzyskanie odpowiedniej liczby podpisów poparcia pod projektem w zależności od jego kategorii m.in.

:
 
dla projektów ogólnomiejskich: 
 a) o charakterze inwestycyjnym – 30 mieszkańców Koszalina, 
 b) w kategorii Społeczny Budżet Obywatelski – 30 mieszkańców Koszalina, 
 c) w kategorii Zielony Budżet Obywatelski – 30 mieszkańców Koszalina, 

dla projektów osiedlowych: 
a) dotyczących osiedli: Bukowe, Jamno Łabusz, Jedliny, Kretomino, Lubiatowo, Raduszka, Unii Europejskiej – 1 osoba będąca mieszkańcem danego osiedla, ale nie będąca autorem projektu,
b) dotyczących osiedli: Kotarbińskiego, Lechitów, Morskie, Na Skarpie, Nowobramskie, Rokosowo, Śniadeckich, Śródmieście, Tysiąclecia, Wańkowicza, Wspólny Dom – 5 osób będących mieszkańcami danego osiedla, ale nie będących autorami projektu. 

Pomoc merytoryczna

W każdej edycji KBO udostępniane jest wsparcie merytoryczne dla autorów projektów przez cały wyznaczony okres składania wniosków, za pośrednictwem strony internetowej (zakładka „O budżecie”) oraz poprzez kontakt z dedykowanymi pracownikami Urzędu Miejskiego oraz Pracowni Pozarządowej.



Więcej na temat kontaktu do pracowników merytorycznych znajduje się na stronie www.budzetobywatelski.koszalin.pl

Wybrane projekty w ramach KBO

„Misiowa Dolina” - nowoczesny i bezpieczny teren rekreacyjno-sportowy dla całej rodziny. Wybrany projekt osiedlowy z edycji 2024, który jest w trakcie realizacji.

Źródło: 



Park Włoski - II etap realizacji parku osiedlowego - od placu zabaw do ul. Włoskiej. Wybrany projekt osiedlowy z edycji 2024, który jest w trakcie realizacji. 

 Źródło: 

koszalin.budzet-obywatelski.org 

Poczujesz się lepiej - bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Projekt z edycji 2024 w ramach projektu ogólnomiejskiego o charakterze ogólnomiejskim nieinwestycyjnym tzw. Społeczny budżet obywatelski. Skierowany jest do dzieci i młodzieży (mieszkańców Koszalina) w wieku 10-20 lat.

Naszym projektem chcemy poprawić kondycję psychiczną dzieci i młodzieży w Koszalinie, poprzez umożliwienie im szybkiego dostępu do specjalistycznej pomocy psychologicznej, gdy zachodzi taka potrzeba. W ten sposób chcemy zapobiegać problemom psychicznym u młodych mieszkańców naszego miasta, chronić ich zdrowie psychiczne oraz wspierać ich rodziców w kryzysowej sytuacji. Widzimy również potrzebę edukacji społecznej i promowania zdrowia psychicznego poprzez kampanie informacyjne, uświadamianie społeczeństwa, że korzystanie z pomocy psychologa nie jest tematem tabu.

Ochrona środowiska poprzez darmową kastrację i czipowanie zwierząt właścicielskich oraz kastrację kotów wolnożyjących. Projekt ogólnomiejski o charakterze proekologicznym tzw. Zielony budżet obywatelski, edycja 2024. 

Kastracje zwierząt domowych oraz ich czipowanie to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania bezdomności, która eliminuję przyczynę problemu a nie walczy tylko z jego skutkami, czym jest gromadzenie zwierząt w schronisku. Dodatkowo zabłąkane zwierzęta, które dzięki akcji będą oznaczone czipem, szybko wrócą do właściciela i tym samym nie obciążą miasta kosztami związanymi z przyjęciem i utrzymaniem psa/kota w schronisku. Z zabiegu skorzystają właściciele zwierząt, ale pozytywne aspekty masowej kastracji odczują wszyscy mieszkańcy. Zminimalizowanie liczby małych, chorych i umierających bezdomnych zwierząt wpłynie korzystnie na poprawienie jakości życia zwierząt i ludzi, a także na pozytywny wizerunek miasta, redukcję nakładów finansowych na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi.

Koszalińskie tężnie solankowe - poczuj klimat uzdrowiska u podnóża Góry Chełmskiej i przy Bulwarach Młyńskich. Projekt w ramach edycji 2022, o charakterze ogólnomiejskim.

Przydatne informacje

  • Szczegółowe informacje dotyczące terminów składania wniosków do następnej edycji, wymogów formalnych, mapy realizacji wszystkich projektów KBO znajdują się na stronie internetowej: koszalin.budzet-obywatelski.org
Wyświetlenia: 84

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz