Mieszkanie chronione treningowe i mieszkania przejściowe
Mieszkania chronione treningowe
Uczestnicy projektów, takich jak Projekt PO WER DIMO czy też osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej w ramach pomocy społecznej, działania organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać ze wsparcia w postaci: mieszkania chronionego treningowego/wspieranego i/lub mieszkań przejściowych.
Mieszkanie chronione treningowe
Mieszkania chronione treningowe mają na celu zdobycie wielu różnorodnych umiejętności niezbędnych do codziennego życia, zwiększenia samodzielności i niezależności. W ramach Projektu PO WER DIMO mieszkańcy dzielnicy Mokotów uczestniczą w realizowanym na tym obszarze programie wsparcia (organizowane są zajęcia treningowe i zebrania), który jest swojego rodzaju rehabilitacją. Działania skierowane są do osób chorujących oraz kończących intensywne oddziaływanie terapeutyczne w ramach szpitali psychiatrycznych. Pobyt trwa przeważnie 7/9 miesięcy.
Mieszkanie chronione wspierane
Mieszkania chronione wspierane przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, w szczególności fizycznie lub osób z zaburzeniami psychicznymi, a także osób w podeszłym wieku lub przewlekle chorych. Mieszkaniec ma zapewnioną pomoc w codziennych czynnościach. Decyzję o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wydaje się na czas określony, chyba że osoba posiada orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.
Mieszkania przejściowe
W przypadku mieszkań przejściowych prowadzony program wsparcia jest mniej rozbudowany niż program realizowany w obrębie mieszkania chronionego treningowego. Pobyt w mieszkaniach przejściowych adresowany jest do osób mających mniej trudności z samodzielnością i nie wymagających całodobowej opieki.
Procedury
Aby uzyskać wsparcie w takiej postaci w ramach Projektu PO WER DIMO należy pozytywnie przejść kwalifikację, w trakcie której istotne jest przedstawienie celu i motywacji przez uczestnika projektu. W obu przypadkach priorytetem są panujące bezpieczne warunki, które będą sprzyjały realizacji osobistych planów pobytu mieszkańców. Mogą one dotyczyć odzyskania zdrowia, wypracowania umiejętności radzenia sobie z kryzysami, podjęcia pracy, podnoszenia kwalifikacji czy też innych zadań.
Przydatne informacje
- Centrum Koordynacji Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego (MCZP), tel. 22 299 04 31, pn-pt w godzinach 8:00-18:00
Materiały źródłowe
- Mieszkania chronione – Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego (mczp.edu.pl)
- Mieszkalnictwo chronione - Stowarzyszenie Integracja (stowarzyszenie-integracja.pl)
- Mieszkanie chronione - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (sejm.gov.pl)