Miasto gąbka
Historia powstania koncepcji
O spongecity pierwszy raz usłyszano w 2012 roku w Chinach, kiedy to po serii powodzi związanych z gwałtownym rozwojem oraz betonowaniem coraz większej przestrzeni prezydent Xi Jinping skomentował sytuację: miasta powinny być jak gąbki. Odnosiło się to do problemu zalewanych wodą opadową systemów kanalizacji, które były jej jedynym ujściem. Deszczówka spływała po nieprzepuszczalnych nawierzchniach, co w połączeniu z za niską przepustowością konstrukcji powodowało podtopienia.
Żołnierz pomaga w ewakuacji uczniów z dzielnicy w Pekinie, 22.07.2012 r.
Źródło: https://world.time.com/2012/07/22/flash-floods-swamp-chinese-capital-killing-10/
Założenia koncepcji
Koncepcja miasta gąbki polega na wdrożeniu gospodarki wodnej naśladującej procesy występujące w naturze. Według niej miasto, tak jak gąbka, wchłania, a następnie magazynuje wodę, by następnie powoli ją oddać. Jest to forma zrównoważonego systemu odwadniającego w skali miejskiej, w zurbanizowanych, szczelnych przestrzeniach. Składa się z licznych elementów zielonej infrastruktury, dzięki którym woda deszczowa jest zbierana oraz uwalniana w trakcie upałów czy nawet suszy. Istotne jest tu zarządzanie ryzykiem powodziowym połączone z planowaniem przestrzennym, a w efekcie minimalizowanie ryzyka ekstremalnych sytuacji powodziowych. Bezpieczniejsze miasta to miasta szczęśliwsze, bogatsze, rozwijające się stabilnie i odpowiedzialnie, w sposób zrównoważony.
Składniki Spongecity
Źródło: https://uml.lodz.pl/ekoportal/klimat/woda/przeciwdzialamy-suszy/miasto-gabka/
Przykłady rozwiązań
Zielone dachy - h
Systemy dachów zielonych
Źródło: Sara Clausen, archiwum prywatne (2021 r.)
Zielone ściany - tzw. ogrody wertykalne. Dostępne są w trzech systemach pozwalających na umieszczenie zieleni wzdłuż ścian obiektu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania uniknąć można powstawania miejskich "wysp ciepła", czyli kumulowania najczęściej w centrum miasta wysokich temperatur. Zgodnie z założeniem miasta-gąbki, takie rozwiązanie jest w stanie kumulować wodę deszczową, a jednocześnie nie zabiera dodatkowej przestrzeni.
Systemy zielonych ścian
Źródło: Sara Clausen, archiwum prywatne (2021 r.)
- ogrody deszczowe,
- parki wodne,
- stawy retencyjne,
- chodniki wykonane z przepuszczalnych materiałów,
- łąki kwietne.
Bydgoszcz jako przykład "miasta-gąbki"
Jako jeden z pierwszych samorządów, który przystąpił do realizacji projektu dążącego do uzyskania koncepcji spongecity była Bydgoszcz.
"Zasiej sobie łąkę" - inicjatywa Miasta Lublin
Kwitnące łąki wyzwalają w mieszkańcach pozytywne emocje, stąd nasz pomysł na akcję "Zasiej sobie łąkę” - mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Jak założyć łąkę kwietną?
Źródło:
Cztery łąki kwietne o łącznej powierzchni 400 mkw zaopatrzone mają zostać w domki dla owadów oraz tabliczki o treści: Zasiej sobie łąkę. Tu rośnie łąka i mieszkają owady zapylające (poniższa grafika). Wspomniane domki dla owadów pochodzić będą z konkursu dla uczniów lubelskich szkół organizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii mieszczący się przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Praktyczne wykorzystanie jego efektów to dla zwycięzców dodatkowe wyróżnienie oraz bezpośrednie uczestnictwo w kreowaniu przestrzeni miejskiej.
Oznaczenie łąk kwiatowych specjalną tabliczką
Źródło: https://lublin24.pl/wiadomosci/lublin-rusza-akcja-zasiej-sobie-lake-w-czterech-miejscach-beda-nowe-laki-kwietne/lNbHbUX1uVAun1fAqmwt
Podsumowanie
Spongecity jest koncepcją, która powstała jako bezpośrednia reakcja na klęski spowodowane głównie działalnością człowieka. Zmiany klimatyczne są powszechne, a powodzie czy susze coraz częstsze. Oczywiście wykorzystanie tych rozwiązań wiąże się z oszacowaniem finansowym - czy lepiej jest naprawiać szkody czy może im zapobiegać. Miasta-gąbki nie zapobiegną klęskom, ale na pewno pomogą uporać się z ich następstwami. Należy uczyć się na błędach i dostrzec, iż wykluczenie nadmiernie zabetonowanej przestrzeni miejskiej wcale nie przynosi korzyści. Bynajmniej, przyczynia się do wielu zniszczeń i strat związanych z warunkami pogodowymi. Pozostaje jedynie liczyć, że osoby decyzyjne zaczną szerzej wdrażać podane rozwiązania w trosce o wspólne dobro i bezpieczeństwo obywateli.
Materiały źródłowe
- https://world.time.com/2012/07/22/flash-floods-swamp-chinese-capital-killing-10/
- https://www.gaiadiscovery.com/planet/sponge-city-kongjian-yu
- https://obserwatorium.miasta.pl/miasto-gabka-czyli-jak-wycisnac-wiecej-korzysci-z-naszych-miast/
- https://uml.lodz.pl/ekoportal/klimat/woda/przeciwdzialamy-suszy/miasto-gabka/
- https://greenfond.eu/dachy-zielone-ekstensywne/?gclid=CjwKCAjw7diEBhB-EiwAskVi19bDrLZV4sWM1wyzBvNQGVGHhjrRuXohgHAKjeKWSRjWHrRD0YCI5xoCoyUQAvD_BwEhttps://
- www.xeroflor.pl/zielony-dach-ekstensywny-a-intensywny-porownanie/
- https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/nie-jestesmy-leniwi-kosimy-z-glowa/
- https://regiony.rp.pl/innowcje/art19128441-bydgoszcz-jako-miasto-gabka
- https://portalkomunalny.pl/zasiej-sobie-lake-namawia-miasto-419319/
- https://lublin24.pl/wiadomosci/lublin-rusza-akcja-zasiej-sobie-lake-w-czterech-miejscach-beda-nowe-laki-kwietne/lNbHbUX1uVAun1fAqmwt