Park kieszonkowy
Definicja
Parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność w Polsce. Można je najczęściej dostrzec w miejscach, gdzie zwarta zabudowa mieszkaniowa wyparła tereny zielone. Przestrzeń ta ma służyć do odpoczynku oraz spotkań. Parki kieszonkowe mają niewielką powierzchnię ok. 300-1 000 m² i są wzbogacone o elementy małej architektury, przeznaczone do wypoczynku i rekreacji. Ich główną cechą jest dostępność, która ma na celu zachęcić dzieci oraz dorosłych do większej aktywności fizycznej.
Parki kieszonkowe w miastach
Parki kieszonkowe wprowadzają strefy relaksu szczególnie tam, gdzie intensywna zabudowa pochłania ogromne przestrzenie. Problem w tym, że duże miasta tracą wiele terenów zielonych na rzecz terenów budowlanych, a takie zjawisko nasila się, co powoduje powstawanie miejskiej wyspy ciepła. Parki kieszonkowe zaś, jako lokalne wyspy zieleni, niwelują tę zmianę klimatyczną. Dodatkowo ich zadaniem jest zapewnić lokatorom kontakt z naturą, chociaż w małym procencie.
W Polsce parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność od 2016 roku, od momentu powstania w Krakowie parku kieszonkowego na Zabłociu w dzielnicy Podgórze oraz w Łodzi w dzielnicy Polesie.
Park kieszonkowy w Krakowie
Przydatne informacje
Materiały źródłowe
- https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/park-kieszonkowy-co-to-jest-definicja-aa-S4fV-VgxS-K418.html
- https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/park-kieszonkowy/12020/
- https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/461-projekt-parku-kieszonkowego-dzielnica-xiv-czyzyny.html
- https://natemat.pl/380199,park-kieszonkowy-co-to-jest