Park kieszonkowy

Miasta: ogólnoświatowe, Kraków, Łódź
Data utworzenia: 10 września 2022 22:48

Definicja

Parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność w Polsce. Można je najczęściej dostrzec w miejscach, gdzie zwarta zabudowa mieszkaniowa wyparła tereny zielone. Przestrzeń ta ma służyć do odpoczynku oraz spotkań. Parki kieszonkowe mają niewielką powierzchnię ok. 300-1 000 m² i są wzbogacone o elementy małej architektury, przeznaczone do wypoczynku i rekreacji. Ich główną cechą jest dostępność, która ma na celu zachęcić dzieci oraz dorosłych do większej aktywności fizycznej. 

Parki kieszonkowe w miastach

Parki kieszonkowe wprowadzają strefy relaksu szczególnie tam, gdzie intensywna zabudowa pochłania ogromne przestrzenie. Problem w tym, że duże miasta tracą wiele terenów zielonych na rzecz terenów budowlanych, a takie zjawisko nasila się, co powoduje powstawanie miejskiej wyspy ciepła. Parki kieszonkowe zaś, jako lokalne wyspy zieleni, niwelują tę zmianę klimatyczną. Dodatkowo ich zadaniem jest zapewnić lokatorom kontakt z naturą, chociaż w małym procencie. 

Według urbanistów jest to recepta na niedobór terenów zielonych w dużych miastach. 

W Polsce parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność od 2016 roku, od momentu powstania w Krakowie parku kieszonkowego na Zabłociu w dzielnicy Podgórze oraz w Łodzi w dzielnicy Polesie.


Projekty parków kieszonkowych są zazwyczaj finansowane z budżetu obywatelskiego oraz funduszy europejskich.

Park kieszonkowy w Krakowie


Źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, 

Wyświetlenia: 762

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz