Rewaloryzacja Parku Staromiejskiego w Łodzi
Park Staromiejski w Łodzi
Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia) znajduje się w Łodzi, na granicy dwóch dzielnic - Śródmieścia i Bałut. Powstał w latach 1951–1953 według założenia Kazimierza Chrabelskiego, autora wielu projektów parków w Łodzi. Całkowita powierzchnia parku wynosi 17 hektarów. Jest on jedną z najważniejszych przestrzeni społecznych o charakterze lokalnym i ponadlokalnym w tej części miasta. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów będących symbolami Miasta Łodzi - zabytkowej fabryki Izraela Poznańskiego (obecnie Manufaktury – centrum kulturalno-rozrywkowego i handlowego) oraz jego neobarokowego pałacu.
Plan Parku Staromiejskiego
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Staromiejski_w_%C5%81odzi
Społeczna rola parku
Sam park często bywa miejscem wydarzeń kulturalnych i społecznych - w mijających latach odbyły się w nim m.in. iluminacje świetlne będące częścią Light Move Festival, targi wchodzące w cykl Targów Rzeczy Wszelakich, koncerty, instalacje artystyczne, spotkania taneczne, wydarzenia sportowe dla dorosłych i dzieci oraz spacery i wycieczki rowerowe w ramach programu Zielona Łódź.
Historia miejsca
W miejscu, w którym obecnie znajduje się park, niemal do końca XIX wieku istniał zbiornik wodny (tzw. Staw na rzece Łódce). Po jego osuszeniu i ujęciu w kanał płynącej tamtędy rzeki Łódki, okolica została ściśle zabudowana kamienicami, które mieściły w swoich parterach sklepy i usługi. Obszar ten był gęsto zaludniony, mieszkali tu przede wszystkim wyznawcy judaizmu. W dzielnicy znajdował się m.in. targ rybny (stąd potoczna nazwa parku), a w północnej części dzisiejszego parku stała synagoga Alte Szil, jedna z najbardziej okazałych synagog - zarówno w Łodzi, jak i w Polsce. W 1941 roku władze okupacyjne wyburzyły część budynków, zarysowując w ten sposób południową granicę Litzmannstadt Ghetto. Po wojnie usunięto gruzy getta i postanowiono stworzyć w tym miejscu teren zielony. Z uwagi na swoją historię, okolica ta nazywana jest tzw. „zaginionym kwartałem”.
Odnowa parku
W 2017 roku zadecydowano o przeprowadzeniu remontu parku Staromiejskiego. Najważniejszym założeniem projektowym stało się przede wszystkim ukazanie i przedstawienie przeszłości miejsca. W tym celu powstał projekt „Zaginiona Dzielnica” – jest on ukazaniem przedwojennego układu dzielnicy (ulic oraz obrysów zabudowy) za pomocą roślinności, w tym żywopłotów. Projekt opiera się na podstawie dostępnych map, materiałów historycznych oraz zdjęć. Planowana jest również całkowita rekonstrukcja dwóch bram, które prowadziły niegdyś na targ Eljasza Karo. Powstanie również druga fontanna, by wraz z istniejącą ukazywać miejsce, w którym płynie ukryta pod ziemią rzeka Łódka. Ponadto wyremontowany zostanie budynek dawnego Dworca Tramwajów Podmiejskich (obecnie tzw. “Przystanek Architektura") sąsiadujący z parkiem od strony południowej, natomiast obok niego powstanie również zielony amfiteatr oraz skatepark.
Infografika zawierająca wizualizacje przedstawiające planowane zmiany
Źródło: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/4-okolice-placu-wolnosci-i-starego-rynku/park-staromiejski/
Wydarzenia społeczne
- Piracki rejs po rzece Łódce - gra miejska,
- Jesienią sady się rumienią - bezpłatna wycieczka rowerowa dla wszystkich chętnych,
- Labirynt_Festiwal,
- Marsz Żałobny dla Odry, Neru, Łódki... - Łódź,
- Do Skansenu w Nagawkach - bezpłatna wycieczka rowerowa dla wszystkich,
- Projekcja świetlna Light Move Festiwal.
Przydatne informacje
Materiały źródłowe
- https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/4-okolice-placu-wolnosci-i-starego-rynku/park-staromiejski/
- https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/4-okolice-placu-wolnosci-i-starego-rynku/
- https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/rewitalizacja/wybrane-projekty-rewitalizacji/rewitalizacja-obszarowa-centrum-lodzi-projekty-1-8/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Staromiejski_w_%C5%81odzi