Stajnia jednorożców
Stajnia jednorożców – obywatelska inicjatywa, przystanek, symbol, rzeźba i serce miasta
31 października 2015 roku w centrum Łodzi na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza powstał zupełnie nowy przystanek tramwajowy łączący dwie osie komunikacyjne miasta: Trasę W-Z oraz Łódzki Tramwaj Regionalny (północ-południe).
Społeczna geneza projektu
Pomysł czterotorowego węzła przesiadkowego integrującego dwie główne łódzkie magistrale tramwajowe został opracowany przez organizację pozarządową zrzeszającą mieszkańców zainteresowanych przyszłością miejskiej komunikacji - Łódzką Inicjatywę na Rzecz Przyjaznego Transportu (ŁIPT) w 2006 roku. Nowy system cechuje priorytet dla komunikacji zbiorowej i integracja dwóch głównych kierunków jazdy tramwajów.
Zmiany na lepsze
Podróżowanie oraz przemieszczanie się z różnych części miasta jest obecnie znacznie ułatwione. Na przystanku Piotrkowska Centrum zatrzymują się następujące linie tramwajowe: 2, 3A, 3B, 6, 7, 8, 10A, 10B, 11A, 11B, 14 oraz 18. Przystanek można określić również mianem dworca tramwajowego, ponieważ posiada on cztery perony, po dwa na trasę wschód-zachód oraz północ-południe, umożliwiające szybkie przemieszczanie się pomiędzy nimi oraz wygodne przesiadki, chociaż brakuje odpowiedniej dla dworców infrastruktury, jak np. toalet.
Tożsamość lokalna
Niepowtarzalny przystanek zaprojektował architekt Jan Gałecki - w 2012 roku wygrał on konkurs na ten obiekt. Powstał nowy, kolorowy (niebieski, żółty, fioletowy i czerwony) dach, który w zależności od oświetlenia i pory dnia mieni się tęczowymi barwami. Wsparty jest on na łukowatych, stalowych podporach. Ta wielobarwność nadaje konstrukcji lekkości oraz stanowi ciekawy element wśród stonowanej kolorystyki otaczającej zabudowy.
Źródło: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/stajnia-jednorozcow-i-pomnik-jednorozca/
Inspiracją dla konstrukcji dachu były krople deszczu padające na taflę wody, stąd widoczna przewaga kolistych kształtów. Komisja wybierając tę pracę zwróciła również uwagę na inspirację współczesnymi realizacjami najwybitniejszych twórców podobnych rozwiązań, znanych i podziwianych na całym świecie. Występuje tutaj nawiązanie do Santiago Calatravy i zaprojektowanego przez niego dworca w Lizbonie. Koncepcja ta nie została jednak pozbawiona oryginalności oraz świeżości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dworzec_Tramwajowy_Centrum#/media/Plik:Transfer_station_Piotrkowska
Skąd pomysł na nazwę – Stajnię Jednorożców?
Podczas gdy przystanek był jeszcze w budowie, bardzo wiele się o nim mówiło. Łodzianie w różny sposób zaczęli nazywać powstający obiekt. Potrzebę nazwania największego w mieście przystanku dostrzegły gazety. "Exspress Ilustrowany" zorganizował konkurs na nazwę przystanku i zaoferował dla zwycięzcy nagrodę. Internauci zaczęli podsyłać swoje pomysły na nazwę. 28 sierpnia 2015 roku na łamach "Expressu" zostały ogłoszone wyniki konkursu. Zwycięską propozycję wybrała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli redakcji.
Materiały źródłowe
- Łódź - Stajnia Jednorożców - Proszę wycieczki (wordpress.com)
- ŁÓDZKA STAJNIA JEDNOROŻCÓW – Klub Globtrotera Warszawa
- Uwaga konkurs! Jak nazwać wiatę gigant przed Centralem? | Express Ilustrowany
- Łódź. Społecznicy krytykują projekt planu transportowego. Mają własny - Transport Publiczny (transport-publiczny.pl)