Gdynia 2050. Cztery scenariusze przyszłości

Miasto: Gdynia
Data utworzenia: 18 lipca 2022 08:46

Gdynia 2050. Cztery scenariusze przyszłości to dokument foresightowy wykonany przez firmę Busola Trends pod nadzorem UrbanLab Gdynia. Foresight oznacza „dalekowzroczność” i jest procesem identyfikacji potencjalnych przyszłości w celu lepszego dostosowania decyzji z punktu widzenia zarządzania. W przypadku scenariuszy dla Gdyni foresight ma również rolę edukacyjną, przedstawiając mieszkańcom, z czym miasto będzie musiało mierzyć w perspektywie następnych 30 lat. Jednocześnie dla mieszkańców może to być także publikacja kreująca nową wizję ich miasta.



Prace projektowe podzielono na trzy etapy:

Etap I. Skanowanie horyzontu zmian (20.08-04.10.2021):

  • desk research,
  • wywiady z ekspertami i ekspertkami,
  • wywiady z mieszkańcami i mieszkankami Gdyni.

Etap II. Planowanie scenariuszowe (04.10-15.10.2021):

  • macierz 2x2, 
  • warsztaty z dziećmi "Future Personas" (15.10.2021).

Etap III. Ewaluacja scenariuszy (16.10-24.10.2021):

  • warsztaty z mieszkańcami i mieszkankami Gdyni "Scenario Immersion" (18.10.2021), 
  • konsultacje z ekspertami i ekspertkami.

Tytułowe cztery scenariusze to „Morskie imperium”, „Kosmopolityczny aglomerat”, „Wspólnotowa idylla” i „Środowiskowa bańka”. W ramach opisów tych scenariuszy pojawiają się nawiązania do zidentyfikowanych trendów, zagrożenia, możliwości oraz spekulatywne produkty i usługi. Pierwszy ze scenariuszy określa Gdynię jako nowoczesny ośrodek oparty o innowacje morskie i przedsiębiorczość. Drugi scenariusz przewiduje przeludnienie miasta, mieszanie się kultur i zmiany w kierunku chaosu. Trzeci scenariusz jest zdeterminowany przez „wspólny wysiłek” w kierunku tworzenia miasta odpornego, ekologicznego i przyjaznego dla mieszkańców. Ostatnia z wizji przedstawia Gdynię jako „azyl komfortu i bezpieczeństwa” skupiony na rozwiązaniach ekologicznych i bliskości z przyrodą.

W Etapie I przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione wśród ekspertów i ekspertek zajmujących się architekturą i urbanistyką, ochroną zdrowia, antropologią kulturową, ekologią, energetyką, nowymi technologiami, infrastrukturą portów oraz przyszłością miast, a także wśród mieszkańców Gdyni. Interesariuszami zaangażowanymi w Etap II byli uczniowie 3. klasy jednej z gdyńskich szkół podstawowych. W ostatnim etapie włączono dorosłych mieszkańców miasta, którzy wzięli udział w warsztatach, natomiast w końcowej fazie projektu scenariusze skonsultowano z uczestniczącymi w badaniu ekspertami.

Wyświetlenia: 455

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz