Urban Lab Gdynia

Miasto: Gdynia
Data utworzenia: 26 sierpnia 2022 12:15

Urban Lab Gdynia to przestrzeń fizyczna w mieście (w tym przypadku w Gdyni) funkcjonująca jako instrument współpracy władz miejskich z mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz podmiotami naukowymi. Projekt Urban Lab Gdynia jest projektem pilotażowym. Oprócz Miasta Gdynia w projekcie bierze również udział Miasto Rzeszów. Więcej na temat idei urban labu można przeczytać tutaj.



Urban Lab Gdynia powstał w ramach adaptacji koncepcji urban labu wypracowanej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów w ramach projektu Urban lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city. Otwarcie Urban Lab Gdynia miało miejsce w marcu 2019 roku.

Pilotażowe wdrożenie urban labów w Gdyni (i w Rzeszowie) finansowane jest z dwóch źródeł: środków w ramach dotacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 oraz z budżetów Miasta Gdyni i Miasta Rzeszowa.

Urban Lab Gdynia to zadanie realizowane w ramach działalności Laboratorium Innowacji Społecznych, które jest samodzielną, gminną jednostką budżetową Miasta Gdyni, powołaną uchwałą Rady Miasta. 

Działalność Urban Lab Gdynia

W Urban Lab Gdynia podejmowane są przede wszystkim intensywne działania na rzecz partycypacji mieszkańców oraz aktywnego włączenia się społeczności lokalnej (miejskich aktywistów oraz organizacji społecznych). Przykładowo, rok 2019 poświęcony był zagadnieniu społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji, a działania w 2020 roku ukierunkowane były na adaptację do zmian klimatu.

W ramach gdyńskiego urban labu działa również Inkubator innowacji w postaci dwóch komplementarnych ścieżek: Programu Kompetencji Miejskich (Program KM) oraz naboru „Pomysłów na Miasto” (PnM). 
Podejmowane są także działania związane z implementacją narzędzia teleinformatycznego, jakim jest platforma Decidim mająca na celu cyfrowe usprawnienie procesów partycypacyjnych.

Ponadto w Gdyni już od 2017 roku funkcjonuje miejski portal otwartych danych, którego celem jest udostępnianie wszystkich danych mających szczególne znaczenie dla rozwoju innowacyjności miasta i jego mieszkańców. Jest on prowadzony przez wydzieloną komórkę w strukturze urzędu miasta, z którą gdyński urban lab od pierwszego roku swojej działalności prowadzi współpracę, m.in. poprzez udostępnianie danych dotyczących organizacji pozarządowych czy budżetu obywatelskiego.

Wyświetlenia: 641

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz