Konkurs na Nowy Ratusz w Łodzi

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 02 września 2022 15:54

Obecnie instytucje oraz urzędy miejskie w Łodzi są rozproszone w 23 różnych budynkach. Biura mieszczą się w kamienicach oraz obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, których koszty utrzymania są wysokie. Urząd miasta postanowił to zmienić, aby ograniczyć nakłady finansowe na utrzymanie biur oraz całkowicie zmienić jakość obsługi petentów. Z końcem listopada 2021 roku, prezydent Zdanowska ogłosiła konkurs architektoniczno-urbanistyczny pt. „Nowy Ratusz w Łodzi”, którego celem było zaprojektowanie budynku biurowego o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 18 tys. m² wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. W gmachu należało przewidzieć m.in. strefę obsługi mieszkańców, sale konferencyjne i gabinety prezydentów oraz przestrzeń przeznaczoną na działalność komercyjną. Obiekt zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu EC-1 oraz dworca Łódź Fabryczna na terenie tzw. Nowego Centrum Łodzi.

Zabytkowy ratusz

W Łodzi znajduje się już ratusz, który został wzniesiony w 1827 roku według projektu Bonifacego Witkowskiego. Budynek pełnił rolę siedziby władz miejskich do 1914 roku. Podczas I wojny światowej został poważnie uszkodzony, jednak już w 1915 roku podjęto decyzję o jego odbudowie. Jest on najcenniejszym i najstarszym zabytkiem architektury klasycystycznej w Łodzi. Ratusz nawiązywał formą do (później przebudowanego) ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy znajdującego się po drugiej stronie ulicy, a oba budynki tworzą symboliczną reprezentacyjną bramę wjazdową na ulicę Piotrkowską. Budynek był zajęty przez biura Wydziału Podatkowego, Zdrowotności oraz Wydział Ksiąg Ludności do końca lat 20. XX wieku. Obecnie znajduje się w nim Archiwum Państwowe Łodzi.

Źródło zdjęcia: https://lodz.wyborcza.pl/

Zwycięski projekt

Jury przyznało pierwszą nagrodę dla biura Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP - Architekt Michał Piech (zespół w składzie: Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech). Nagrodę przyznano m.in. za nawiązania do historycznego ratusza na placu Wolności, wyraźne zdefiniowanie kształtu rynku Nowego Centrum Łodzi w jego północnej i wschodniej pierzei oraz realność finansowo-inwestycyjną. W naszej propozycji w szczególności chcieliśmy uwzględnić symboliczne nawiązania do tożsamości architektonicznej i historycznej miasta. Jednocześnie staraliśmy się, aby zaproponowany język formalny był zrozumiały i prosty. Do realizacji pomysłu zastosowaliśmy rozwiązanie będące w naszej opinii najbliższą przyszłością budownictwa – prefabrykację – tłumaczą autorzy.

Źródło: www.lodz.pl / Materiał prasowy


Wyświetlenia: 294

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz