Miasto jest Nasze
Czym jest i jak powstało?
Cele i program stowarzyszenia
- Przyjazne miasto - w miastach najważniejsi powinni być mieszkańcy i ich potrzeby, dlatego MJN chce zwiększyć jakość życia w miastach, aby pozwalały one na rozwój i samorealizację oraz zapobiegały wykluczeniu w przestrzeni miejskiej.
- Ład przestrzenny - aby zmniejszyć chaos w miastach, potrzeba zwiększenia spójności i przemyślanych działań w polityce miejskiej. Organizacja pragnie zwiększyć znaczenie planowania i przyspieszyć prace planistyczne. Chce zapobiegać zjawisku suburbanizacji, czyli niekontrolowanemu rozlewaniu się miast oraz poprawić wizualnie przestrzeń.
- Zrównoważony transport - transport w mieście obecnie jest zdominowany przez samochody, dlatego MJN proponuje zmianę priorytetów poprzez zwiększenie korzystania z innych środków transportu, a tym samym zmniejszenie natężenia ruchu drogowego, korków, poprawę jakości powietrza i zmniejszenie liczby wypadków. W szczególności chce zwrócić uwagę na potrzeby pieszych, którzy powinni być równorzędnymi użytkownikami dróg, dlatego planują dostosować ulice i skrzyżowania pod ich potrzeby i zastosować strefy uspokojonego ruchu. Priorytetowo również postrzegają transport zbiorowy, dlatego chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne w tej sferze i obniżyć ceny biletów. Natomiast alternatywną dla samochodu mają być rowery, więc dla nich pragną zapewnić bezpieczne i wygodne drogi rowerowe oraz kampanie propagujące bezpieczną jazdę.
- Polityka mieszkaniowa - przeciwdziałając problemom mieszkaniowym, proponują różnorodne rozwiązania na rynku mieszkaniowym, dostosowane do potrzeb i możliwości różnych grup społecznych. Wspierają budownictwo komunalne, socjalne i wynajem, a także spółdzielczość mieszkaniową. Uważają, że większa różnorodność na rynku ma wpłynąć na obniżenie cen mieszkań deweloperskich.
- Rewitalizacja miast - w celu poprawy zdegradowanych śródmieść, starych dzielnic mieszkalnych i innych osiedli polskich miast, sugerują, aby utworzyć programy rewitalizacji, które zostaną opracowane na podstawie rzetelnej diagnozy i we współpracy z mieszkańcami. Programy te mają dbać o równowagę pomiędzy funkcjami mieszkalnymi a usługowymi, zapobiegać wzrostowi czynszów i unikać wypierania mieszkańców z obszarów poddanych rewitalizacji.
- Przyjazna przestrzeń miejska - aby zwiększyć jakość życia mieszkańców, przestrzeń publiczna powinna być wygodna, funkcjonalna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich, dlatego proponują stworzyć strefy ograniczonego ruchu na ulicach, które zapewnią bezpieczeństwo dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Strefy te mają również zwiększyć liczbę miejsc spotkań i rekreacji przy ulicach i na osiedlach, aby mieszkańcy mogli cieszyć się relaksem w pobliżu swojego domu. Ich celem jest również poprawa atrakcyjności przestrzeni miejskiej poprzez ławki, skwery, fontanny, wodopoje, place zabaw oraz zapewnienie dostępności miejsc publicznych dla osób z różnymi potrzebami, włączając w to rodziców z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami czy osoby starsze.
- Zieleń w mieście - zieleń w mieście ma ogromny wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców, dlatego MJN chce przeciwdziałać zabudowie i wyprzedaży terenów zielonych, a zamiast tego budować nowe parki i skwery oraz zadbać o pielęgnację istniejących drzew i tworzenia nasadzeń przy ulicach i między budynkami. Chcą, aby tereny zieleni były dostępne w odległości krótkiego spaceru i tworzyły spójny system, który poprawi mikroklimat i jakość powietrza.
- Dbałość o środowisko - organizacja podejmuje walkę ze smogiem i hałasem, a także zachęca mieszkańców do aktywnej mobilności. Ich celem jest zwiększenie efektywności gospodarowania odpadami poprzez selekcję, recykling, kompostowanie i odzysk surowców.
- Odrodzenie samorządności - wierzą, że to mieszkańcy najlepiej rozumieją problemy swojego miasta, a eksperci lokalni wraz z mieszkańcami znajdują najlepsze rozwiązania, dlatego aby odnowić samorządność, proponują organizowanie rzetelnych konsultacji społecznych, regularne badania miast i potrzeb mieszkańców, bezpośrednie referenda w wybranych przypadkach, udział rad i komisji doradczych oraz organizacji społecznych w podejmowaniu decyzji, zwiększenie uprawnień rad osiedli lub dzielnic, organizowanie budżetów obywatelskich, włączanie społeczności do komisji konkursowych oraz uspołecznienie procesu projektowania przestrzeni publicznych.
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze od lat zgłasza również projekty do budżetu obywatelskiego. Ich największym sukcesem jest zgłoszony projekt “Pij, Warszawo”, dzięki któremu w całej Warszawie powstanie ok. 170 poidełek ulicznych z darmową wodą. MJN integruje również mieszkańców poprzez tworzenie różnych wydarzeń kulturowych - Koło MJN Żoliborz organizuje akcję “Seniorzy czytają dzieciom” w bibliotekach w swojej dzielnicy. Jedną z bardziej znanych inicjatyw jest „Krakowskie Przedmieście bez samochodów”, która odbywa się co roku i polega na zamknięciu dla ruchu samochodowego jednej z najważniejszych ulic w Warszawie. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą korzystać z przestrzeni miejskiej bez hałasu i zanieczyszczeń. Organizacja „Miasto jest nasze” ma również na swoim koncie wiele działań na rzecz ochrony zielonych terenów i zrównoważonego rozwoju miast. Jednym z najważniejszych projektów jest „Kampania na rzecz Trzech Parków”, która ma na celu ochronę trzech parków miejskich przed budową autostrady S17. Miasto Jest Nasze ma wiele osiągnieć w ulepszaniu Warszawy i jest jedną z najprężniej działających organizacji pozarządowych walczących o miasto w imieniu mieszkańców.
Przydatne informacje
- Strona stowarzyszenia: https://miastojestnasze.org/
- Oficjalny profil stowarzyszenia na FB: https://www.facebook.com/miastojestnasze