Partnerstwo lokalne
Partnerstwo lokalne to grupa aktywnych mieszkańców danego obszaru, działająca na rzecz lokalnej społeczności. Może ona podejmować współpracę z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, itp. Ideą partnerstw lokalnych jest dobro wspólne. To na nim opierają swoje działania. Aby działać zgodnie w grupie, członkowie partnerstwa muszą być otwarci na nowe idee i osoby, darzyć siebie zaufaniem, szanować siebie nawzajem oraz działać aktywnie i zespołowo. Partnerzy muszą być względem siebie równi. Gwarancją sukcesu jest faktyczne zainteresowanie lokalną społecznością, chęć współpracy i rozwiązania problemów.
Powstanie partnerstwa
Inicjatorem partnerstwa może być przedstawiciel instytucji publicznych, organizacja pozarządowa, mieszkaniec, przedsiębiorca, organizacja gospodarcza czy też instytucja wsparcia biznesu. Głównym aktem prawnym mówiącym o partnerstwach lokalnych jest Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Można się na nią powoływać w przypadku sformalizowania partnerstwa, gdzie głównym dokumentem jest Umowa Partnerska.
Zalety partnerstwa
Do zalet partnerstwa lokalnego należy fakt, iż nie musi być ono sformalizowane, a opierać się może tylko na dobrych, wzajemnych relacjach i zaufaniu. Ustalone cele zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć w grupie niż samodzielnie. Jednocześnie im większa liczebność grupy, tym wyższe stają się uzyskane rezultaty. Koszty przedsięwzięć zostają zredukowane, a dany region staje się atrakcyjniejszy. Partnerstwo przyczynia się do powstawania nowatorskich rozwiązań, dzięki lepszemu dostępowi do informacji, wykorzystując wiedzę i sieci powiązań partnerów.
Słabe strony
Słabą stroną tego typu partnerstw jest ryzyko niewłaściwego doboru partnerów, ich niskiej aktywności oraz niewystarczającej wiedzy do zrealizowania przyjętych celów i działań. Partnerzy mogą mieć zbyt niskie korzyści wynikające z udziału w danym przedsięwzięciu lub nie zgadzać się z resztą uczestników, co ostatecznie może rodzić konflikt. Wymagana równość może zostać zachwiana poprzez nadmierne władanie lidera bądź wręcz przeciwnie - poprzez brak przywództwa.
Rodzaje partnerstw lokalnych
- partnerstwa publiczno-prywatne
- partnerstwa branżowe (sektorowe)
- partnerstwa lokalne (trójsektorowe)
- partnerstwa projektowe
Przykłady warszawskich partnerstw lokalnych
Przydatne informacje
- Zakładanie partnerstwa lokalnego w Warszawie - kontakt telefoniczny: 22 443 01 44, kontakt mailowy: akoczorowska@um.warszawa.pl
Materiały źródłowe
- https://publicystyka.ngo.pl/partnerstwa-lokalne-skad-ta-idea
- https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,444/-,p,52642,52647,53495.html
- https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/dom-kultury/wspolne-dzialania/partnerstwo-lokalne
- https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/partnerstwa
- http://www.altum.pl/index.php/aktualnosci/68-co-to-jest-partnerstwo-lokalne
- ABC_partnerstwa1.pdf (wzp.pl)
- Partnerstwo lokalne – istota i znaczenie na przykł… — Biblioteka Nauki