Partnerstwo lokalne

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 06 września 2022 17:19

Partnerstwo lokalne to grupa aktywnych mieszkańców danego obszaru, działająca na rzecz lokalnej społeczności. Może ona podejmować współpracę z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, itp. Ideą partnerstw lokalnych jest dobro wspólne. To na nim opierają swoje działania. Aby działać zgodnie w grupie, członkowie partnerstwa muszą być otwarci na nowe idee i osoby, darzyć siebie zaufaniem, szanować siebie nawzajem oraz działać aktywnie i zespołowo. Partnerzy muszą być względem siebie równi. Gwarancją sukcesu jest faktyczne zainteresowanie lokalną społecznością, chęć współpracy i rozwiązania problemów.


Partnerstwa lokalne organizują wydarzenia integracyjne dla lokalnych społeczności, takie jak pikniki, warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe, festiwale, wykłady czy koncerty. Skupiają się na pobudzaniu aktywności gospodarczej, przedsiębiorczej i zawodowej. Pomagają osobom zagrożonym wykluczeniem oraz budują lokalną tożsamość. Planowanie konkretnych działań do podjęcia musi obejmować dłuższą perspektywę czasową, a same czynności muszą być kompleksowe i systematyczne.

Partnerstwo lokalne to w zasadzie forma partycypacji społecznej, gdzie w zarządzanie stanem faktycznym zaangażowani są obywatele u boku władz. Taki sposób pozwala łączyć siły i zwiększać efektywność realizacji polityki publicznej. W Polsce występuje trójsektorowa forma współpracy pomiędzy sektorami: publicznym, społecznym i prywatnym. Każdy z nich może zaoferować pozostałym coś, czego reszta nie posiada np. decyzyjność, zaangażowanie czy finanse.

Powstanie partnerstwa

Inicjatorem partnerstwa może być przedstawiciel instytucji publicznych, organizacja pozarządowa, mieszkaniec, przedsiębiorca, organizacja gospodarcza czy też instytucja wsparcia biznesu. Głównym aktem prawnym mówiącym o partnerstwach lokalnych jest Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Można się na nią powoływać w przypadku sformalizowania partnerstwa, gdzie głównym dokumentem jest Umowa Partnerska.

Zalety partnerstwa

Do zalet partnerstwa lokalnego należy fakt, iż nie musi być ono sformalizowane, a opierać się może tylko na dobrych, wzajemnych relacjach i zaufaniu. Ustalone cele zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć w grupie niż samodzielnie. Jednocześnie im większa liczebność grupy, tym wyższe stają się uzyskane rezultaty. Koszty przedsięwzięć zostają zredukowane, a dany region staje się atrakcyjniejszy. Partnerstwo przyczynia się do powstawania nowatorskich rozwiązań, dzięki lepszemu dostępowi do informacji, wykorzystując wiedzę i sieci powiązań partnerów.

Słabe strony

Słabą stroną tego typu partnerstw jest ryzyko niewłaściwego doboru partnerów, ich niskiej aktywności oraz niewystarczającej wiedzy do zrealizowania przyjętych celów i działań. Partnerzy mogą mieć zbyt niskie korzyści wynikające z udziału w danym przedsięwzięciu lub nie zgadzać się z resztą uczestników, co ostatecznie może rodzić konflikt. Wymagana równość może zostać zachwiana poprzez nadmierne władanie lidera bądź wręcz przeciwnie - poprzez brak przywództwa. 

Rodzaje partnerstw lokalnych

  • partnerstwa publiczno-prywatne
  • partnerstwa branżowe (sektorowe)
  • partnerstwa lokalne (trójsektorowe)
  • partnerstwa projektowe

Przykłady warszawskich partnerstw lokalnych

Przydatne informacje

  • Zakładanie partnerstwa lokalnego w Warszawie - kontakt telefoniczny: 22 443 01 44, kontakt mailowy: akoczorowska@um.warszawa.pl
Wyświetlenia: 450

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz