Towarzyszący 11. Światowemu Forum Miejskiemu „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność” (PDM) to program unikatowy w skali europejskiej. Łączy ponad sto polskich miast, które w różnorodny sposób odpowiadają na lokalne wyzwania zgodne z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030. Jego celem jest włączenie polskich miast w światową dyskusję na temat trendów zrównoważonej urbanizacji oraz popularyzacja ich wdrażania w ramach zadań własnych miast.
Kryterium kwalifikacji do programu stanowiły dotychczasowe osiągnięcia miast w wybranym celu zrównoważonego rozwoju Agendy 2030. O unikatowym charakterze „Planu Działań dla Miast” przesądza przedstawienie w jednej inicjatywie bogactwa różnorodnych doświadczeń, którymi polskie miasta mogą dzielić się z innymi. Program PDM prowadzony był równolegle do prac nad nową Krajową Polityką Miejską 2030 i stanowi jeden z projektów strategicznych ujętych w KPM 2030. Pokazuje dobre praktyki wypracowane już przez polskie miasta w ostatnich latach, aby mierzyć się z wyzwaniami w 17 celach, w tym ubóstwem mieszkańców, nierównościami społecznymi, barierami w rozwoju gospodarczym czy zmianami klimatu. Jednocześnie jak w soczewce dokument skupia się na 2022 roku i ukazuje bogactwo projektów zaplanowanych w miastach na ten rok. Chociaż Światowe Forum Miejskie trwa kilka dni, poprzez te działania jest obecne w ponad 100 polskich miastach przez cały okres realizacji „Planu Działań dla Miast”.
Nowe Miasto bierze udział w Programie „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność” z projektem „Nowe Miasto w obiegu zamkniętym – praktyczne aspekty wdrożenia gospodarki cyrkularnej w wybranych obszarach polityki miejskiej”, co przyczyni się do pozostawienia trwałego wkładu w wypracowanie wspólnej wizji zrównoważonego rozwoju polskich miast dzięki wymianie doświadczeń. Włączając się w światowy trend zrównoważonej przemiany przestrzeni miejskich oraz realizując projekt w ramach „Planu Działań dla Miast”, Nowe Miasto uczestniczy w dyskusji na temat rozwoju terenów zurbanizowanych oraz tworzeniu platformy dla systematycznego udoskonalania i wdrażania dobrych wzorców w lokalnych politykach miejskich. PDM ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk zaczerpniętych ze zrealizowanych przedsięwzięć wypełniających Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz promocję osiągnięć poszczególnych miast w ich wypełnianiu, istotnych z perspektywy miast i szukania odpowiedzi na lokalnie występujące problemy, niezależnie od skali projektów lub działań.
Działania Nowego Miasta realizowane w ramach „Planu Działań dla Miast” w projekcie „Nowe Miasto w obiegu zamkniętym – praktyczne aspekty wdrożenia gospodarki cyrkularnej w wybranych obszarach polityki miejskiej” odwołują się do 9. Celu Zrównoważonego Rozwoju, tj. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura jako celu głównego oraz Celu 12., tj. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja jako celu uzupełniającego. Realizacja tego projektu wpisuje się w rozstrzygnięcia strategiczne w dokumentach strategicznych Nowego Miasta wymienionych w raporcie. Zapraszamy do lektury raportu i zapoznania się z wyzwaniami i osiągnięciami Nowego Miasta.
Nowe Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, zlokalizowanej w powiecie płońskim, w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Miasto jest oddalone o 19 km od siedziby powiatu – Płońska i 60 km od Warszawy. Od najbliższego lotniska w Modlinie gminę dzieli jedynie 30 km. Przez Nowe Miasto przebiegają dwie drogi wojewódzkie: nr 632 Płońsk – Pułtusk i nr 620 Nowe Miasto – Przewodowo. Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w odległości 10 km (Świercze) i 15 km (Nasielsk).
Rycina 1. Mapa poglądowa Gminy Nowe Miasto (źródło: Raport o stanie Gminy Nowe Miasto w roku 2021)
Z dniem 1 stycznia 2022 roku Nowe Miasto otrzymało prawa miejskie, powracając do 153 lata wcześniej utraconego statusu. Historia miejscowości sięga XIV wieku – czasów lokacji miasta. Już w 1398 roku pisano o nim „jest to miasto książęce, stolica powiatu sądowego ziemi zakroczymskiej”. Miasto było ważnym węzłem drogowym, w czwartki odbywały się słynne targi i jarmarki, na które przyjeżdżali kupcy m.in. z Nowogrodu, Kijowa i Lwowa. W roku 1869 utraciło prawa miejskie, z których korzystało przez 467 lat. Był to odwet władz carskich za masowy udział mieszkańców miasta i okolic w zrywie niepodległościowym w 1863 roku. Z pamiątek przeszłości, które przetrwały aż do dnia dzisiejszego, na uwagę zasługuje kościół gotycki wzniesiony w XV wieku.
Nowe Miasto leży na terenie Niziny Północnomazowieckiej. Największym atutem są walory przyrodnicze gminy: lasy stanowiące 30% jej powierzchni, Zalew Nowomiejski zajmujący obszar 31,6 ha oraz płynąca malowniczą doliną rzeka Sona, uregulowana tylko w części swego biegu. Teren gminy wchodzi w skład obszaru ekologicznego „Zielonych Płuc Polski”. Szczególne walory krajobrazowe z wieloma enklawami dzikiej przyrody objęto Nadwkrzańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Innymi formami ochrony przyrody na terenie gminy są pomniki przyrody – wielowiekowe dęby i głazy narzutowe. Cenne zasoby przyrodnicze posiadają również znajdujące się na terenie gminy parki podworskie.
Rycina 2. Widok na centralną część Nowego Miasta od strony Zalewu Nowomiejskiego (źródło: Raport o stanie Gminy Nowe Miasto w roku 2021)
Według danych BDL GUS na koniec 2020 roku gminę zamieszkiwało 4665 osób. W roku tym zanotowano blisko dwukrotnie większą liczbę zgonów niż urodzeń (przyrost naturalny - 8,42‰). Saldo migracji przyjęło wynik dodatni. W latach 2002-2021 liczba mieszkańców zmalała o 2,8%. W 2020 roku 60,6% mieszkańców gminy Nowe Miasto było w wieku produkcyjnym, 17,7% w wieku przedprodukcyjnym, a 21,7% w wieku poprodukcyjnym.
Obecnie w gminie działalność gospodarczą prowadzi głównie branża budowlana i gastronomiczna.
Aktualnie obowiązującym dokumentem strategicznym jest Strategia Rozwoju Gminy Nowe Miasto na lata 2015-2024. Wyrażona w strategii misja dotyczy wykorzystania potencjału gminy, jakim są jej walory przyrodnicze i dążenie do przygotowania i otwarcia się na przyjęcie turystów i inwestorów. Rozwój turystyczny ma w zamyśle doprowadzić do wyższej jakości życia mieszkańców. Dziewięcioletnia perspektywa strategii dobiega końca, gmina zaczęła już dostrzegać potencjał w nowych obszarach rozwoju, np. dotyczących zielonych zamówień publicznych czy odzyskiwania surowców wtórnych. Obszary te dotyczą 12. Celu Zrównoważonego Rozwoju, którego zadania nie znalazły się w zapisach strategii.
Strategia wyznacza trzy obszary strategiczne – zaspokojenie potrzeb mieszkańców, zasoby i potencjał gminy oraz gospodarka i promocja gminy, które skupiają się w dużej mierze na 9. Celu Zrównoważonego Rozwoju. Zakres tego celu realizują następujące cele operacyjne strategii:
Dzięki intensywnemu rozwojowi gminy możliwe było odzyskanie statusu miasta po ponad 150 latach od utraty praw miejskich. Jest to nie tylko wyrazem szacunku dla jego przeszłości, ale wiąże się także z pozytywnymi zmianami i wieloma nowymi możliwościami w zakresie rozbudowy miejscowości oraz rozwojem społeczno-gospodarczym. Burmistrza w tej inicjatywie wsparła Rada Gminy Nowe Miasto, sołtysi na etapie konsultacji społecznych oraz pracownicy urzędu zaangażowani w proces przygotowania wniosku i pełnej, obszernej dokumentacji.
W ramach realizacji Celu 9. Nowe Miasto stale prowadzi nowe inwestycje. W 2021 roku wybudowano 164 przyłącza kanalizacji sanitarnej do nieruchomości, wykonano remonty cząstkowe dróg gminnych i strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, zakupiono i zamontowano solarne lampy oświetleniowe w sześciu sołectwach, zakupiono także nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Mieście, aparaty powietrzne dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Latonicach. Na rok bieżący i lata następne zaplanowano termomodernizację budynku urzędu gminy, poprawę infrastruktury drogowej i inwestycje wodno-kanalizacyjne.
Rycina 2. Nowy wóz strażacki dla OSP w Nowym Mieście (źródło: UG Nowe Miasto)
Rycina 3. Nowe aparaty powietrzne dla OSP w Latonicach(źródło: UG Nowe Miasto)
Rycina 4. Odremontowana strażnica OSP w Nowym Mieście (źródło: UG Nowe Miasto)
Rycina 5. Asfaltowanie drogi w Nowym Mieście (źródło: UG Nowe Miasto)
W ramach realizacji Celu 12. gmina przyznaje ulgi finansowe gospodarstwom domowym deklarującym prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego znajduje w łatwo dostępnym miejscu – przy urzędzie gminy. Tam również, do specjalistycznego pojemnika można dostarczać odpady, które należy wydzielać ze strumienia odpadów komunalnych. Są nimi igły i strzykawki oraz inne odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym. Odbiór przeterminowanych leków odbywa się w wybranych aptekach w Nowym Mieście. Gmina prowadziła działania mające na celu zwiększenie wiedzy mieszkańców w zakresie zapobiegania powstawania odpadów oraz selektywnej zbiórki odpadów, a także zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów poprzez ich kompostowanie.
Projekt „Nowe Miasto w obiegu zamkniętym – praktyczne aspekty wdrożenia gospodarki cyrkularnej w wybranych obszarach polityki miejskiej” koncentruje się na zielonych zamówieniach publicznych w obszarze inwestycji miejskich. Oznacza to, że miasto, wykorzystując aktualnie podjęty projekt inwestycyjny „Poprawa infrastruktury drogowej w Gminie Nowe Miasto”, wprowadzi rozwiązania mające na celu wykorzystanie surowców bardziej przyjaznych środowisku w porównaniu z tradycyjnymi. Tereny inwestycyjne dotyczą:
Łączna długość nowo powstałych i wyremontowanych dróg wyniesie około 5 km.
Inwestycje gminne pozytywnie wpłyną na zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie poprawy warunków i jakości życia oraz poprawy dostępności do infrastruktury komunikacyjnej.
Remonty i budowa dróg umożliwią skrócenie czasu dojazdu do instytucji użyteczności publicznej m.in. do urzędu gmin, ośrodka zdrowia, szkoły, przedszkola, kościoła, wiejskiego ośrodka kultury i biblioteki. Inwestycje w dużym stopniu usprawnią i skrócą czas dojazdu służb ratowniczych do wypadków oraz pożarów.