Kryterium kwalifikacji do programu stanowiły dotychczasowe osiągnięcia miast (tj. gmin miejskich lub miejsko-wiejskich) w realizacji wybranego Celu Zrównoważonego Rozwoju. W wyniku przeprowadzonej procedury naboru do programu przystąpiły łącznie 104 polskie miasta. Wszyscy laureaci ,,Planu Działań dla Miast” zgłosili projekty wpisujące się w założenia Agendy 2030, który przy indywidualnym wsparciu eksperckim Instytutu Rozwoju Miast i Regionów zostaną zrealizowane w 2022 roku – roku WUF11. Miasta zostały włączone do programu na podstawie jednej z trzech ścieżek kwalifikacji, które zostały opisane poniżej.
W wyniku otwartego naboru wyselekcjonowano 35 miast, które przedstawiły najciekawsze projekty do realizacji w 2022 r. oraz wykazały najbogatsze osiągnięcia w zakresie zrównoważonej transformacji zgodnej z potrzebami mieszkańców. Więcej o wynikach postępowania konkursowego można przeczytać w zakładce Otwarty nabór.
Wśród laureatów postępowania konkursowego znalazły się: m.st. Warszawa, wyróżnione za projekt ,,EKOstolica – nie marnujmy żywności!” odnoszący się do odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, miasto Pleszew z inicjatywą ,,Modelowa transformacja centrum miasta w Kompaktowym Pleszewie”, Rawicz z projektem ,,Miasto Rawicz partnerem dla zrównoważonego rozwoju zapobiegającym negatywnym skutkom zmian klimatu” oraz Katowice, wstępujące do programu z inicjatywą ,,Czas na Szopienice – Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.
W naborze eksperckim wyłoniono kolejne 34 miasta na podstawie udokumentowanych osiągnięć w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju. W tej formule do programu dołączyły m.in. Rzeszów z inicjatywą związaną z rozwojem pionierskiego na skalę kraju Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab oraz rozwojem transportu miejskiego realizującego cel wprowadzania innowacyjnego przemysłu oraz miejskiej infrastruktury, Gliwice z projektem partycypacyjnego formułowania strategii rozwoju Gliwice 2040, Jarocin promujący projekt „Po pierwsze mieszkanie” czy Tychy, gdzie toczą się prace nad „masterplanem” nowego centrum miasta.
Trzecią ścieżką kwalifikacji do ,,Planu Działań dla Miast” jest uczestnictwo w jednej z dwóch sieci edukacyjnych zrzeszających miasta, powstałych w ramach działań programowych. Założeniem sieci jest wzmacnianie kompetencji i podnoszenie poziomu wiedzy przedstawicieli samorządów zgodnie z wiodącą tematyką poprzez działania edukacyjne zgodne ze zgłoszonym projektem. W ramach sieci ,,Gospodarka cyrkularna odpadami’’ oraz ,,Partnerstwo podmiotów publicznych i niepublicznych na rzecz dobrej jakości wody i poprawy warunków sanitarnych” do programu przystąpiły 35 ośrodki miejskie.
Otwarty nabór stanowi jedną z trzech ścieżek kwalifikacji do programu (obok naboru eksperckiego oraz zrzeszających miasta sieci edukacyjnych). W wyniku postępowania konkursowego wyselekcjonowano 35 miast, które przedstawiły najciekawsze projekty do realizacji w 2022 r. oraz wykazały najbogatsze osiągnięcia w zakresie zrównoważonej transformacji zgodnej z potrzebami mieszkańców. Po zakończonym naborze Komisja Konkursowa przeprowadziła analizę zgłoszeń w 17 kategoriach tożsamych z Celami Zrównoważonego Rozwoju określonymi w Agendzie 2030. Docelowo wybrano 36 miast, które w najszerszym zakresie udokumentowały dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonej transformacji zgodnej z potrzebami mieszkańców oraz przedstawiły najciekawsze projekty do realizacji w 2022 r. W wyniku przeprowadzonej oceny zgłoszeń wyłoniono następujące miasta:
Najwyższą punktację uzyskało m.st. Warszawa – zwycięzca postępowania konkursowego, które przedstawiło
projekt ,,EKOstolica – nie marnujmy żywności!”, odnoszący się do odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji.
Drugie miejsce zajęło miasto Pleszew z inicjatywą ,,Modelowa transformacja centrum miasta w Kompaktowym
Pleszewie”. Ponadto na podium stanęły ex aequo Rawicz z projektem ,,Miasto Rawicz partnerem dla zrównoważonego
rozwoju zapobiegającym negatywnym skutkom zmian klimatu’’ oraz Katowice przystępujące do programu z
inicjatywą ,,Czas na Szopienice – Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. W pierwszej szóstce
najlepszych zgłoszeń pod względem wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju znalazły się także: Łosice
i Zduńska Wola (miejsce 4), Kielce, Ruda Śląska, Leszno i Starachowice (miejsce 5) oraz Malbork
i Ustrzyki Dolne (miejsce 6).
Poniżej przedstawiamy listę rankingową miast zakwalifikowanych do programu z uwzględnieniem punktacji.
Lista rankingowa miast wyłonionych w otwartym naborze do programu „Plan Działań dla Miast”
Nabór ekspercki stanowi drugą z trzech ścieżek kwalifikacji do programu (obok naboru otwartego oraz zrzeszających miasta sieci edukacyjnych). W naborze eksperckim wyłoniono kolejne 34 miasta na podstawie udokumentowanych osiągnięć w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju. W tej formule do programu dołączyły m.in. Rzeszów z inicjatywą związaną z rozwojem pionierskiego na skalę kraju Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab oraz rozwojem transportu miejskiego realizującego cel wprowadzania innowacyjnego przemysłu oraz miejskiej infrastruktury, Gliwice z projektem partycypacyjnego formułowania strategii rozwoju Gliwice 2040, Jarocin promujący projekt „Po pierwsze mieszkanie” czy Tychy, gdzie toczą się prace nad „masterplanem” nowego centrum miasta.
Doceniono ośrodki wyróżniające się w 2021 r. wartościowymi działaniami w zakresie polityki środowiskowej realizowanymi w programach prorozwojowych, m.in. ,,Zintegrowane projektowanie zieleni miejskiej’’ w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gruntów Wodnych (NFOŚiGW), ,,Miasto z klimatem’’ realizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz innych, innowacyjnych na skalę Polski osiągnięć. Nabór ekspercki poprzedzono analizą działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektywności wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz potencjału samorządów w kontekście zrównoważonej transformacji.
Lista miast wyłonionych do programu ,,Plan Działań dla Miast’’ w naborze eksperckim
Trzecią ścieżką kwalifikacji do ,,Planu Działań dla Miast” jest uczestnictwo w jednej z dwóch sieci
edukacyjnych zrzeszających miasta, powstałych w ramach działań programowych. Założeniem sieci
jest wzmacnianie kompetencji i podnoszenie poziomu wiedzy przedstawicieli samorządów zgodnie z
wiodącą tematyką poprzez działania edukacyjne zgodne ze zgłoszonym projektem. W ramach sieci
,,Gospodarka cyrkularna odpadami’’ oraz ,,Partnerstwo podmiotów publicznych i niepublicznych na
rzecz dobrej jakości wody i poprawy warunków sanitarnych” do programu przystąpiły 35 ośrodki
miejskie. Wsparcie eksperckie oferowane miastom przystępującym do sieci edukacyjnych obejmuje
tematyczne szkolenia, warsztaty oraz indywidualne doradztwo przy realizacji inicjatyw wdrażanych
we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów w 2022 roku.
Lista miast uczestniczących w programie ,,Plan Działań dla Miast’’ w ramach sieci edukacyjnych